Euro Zgroza: Bruksela utworzy europejską sieć TV?!

Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Władze Unii Europejskiej zamierzają udzielić poparcia utworzeniu do 2010 roku sieci europejskich telewizji i rozgłośni radiowych, mającej promować i produkować programy poświęcone problemom UE – oświadczyła w piątek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallstroem.

Celem tej inicjatywy jest większe nasycenie tematyką europejską programów informacyjnych radia, telewizji i platform multimedialnych.

Pani Wallstroem, która zajmuje się także strategią środków komunikacji w UE, wyjaśniła na konferencji prasowej, że tylko 10 proc. informacji rozpowszechnianych przez telewizje państw członkowskich Unii ma coś wspólnego z jej działalnością.

„Jest to niemal dokładnie tyle samo, ile poświęcają Stanom Zjednoczonym, a przecież tematyka europejska powinna być bardziej obecna” – powiedziała pani Wallstroem.

Celem sieci, która według źródeł UE będzie kosztowała w pierwszym roku swego działania (2009) co najmniej 8 mln euro, będzie zwiększenie nasycenia programów informacyjnych tematyką Unii Europejskiej do 15-20 proc.

Będą one tłumaczone na możliwie jak największą liczbę języków i dostarczane telewizjom bezpłatnie, a krąg ich odbiorców, jak się oblicza, wyniesie 60 mln osób. Programy te będą również rozpowszechniane za pomocą Internetu.

Plany przedstawione przez komisarz Wallstroem przewidują także wzmocnienie telewizji EuroNews, europejskiego kanału informacyjnego. Od lipca tego roku rozpocznie on emisję również w języku arabskim.

Wzmocniony zostanie także kanał TV „Europe by Satellite” (EbS).

Comments are closed.