UE: Francja musi chronić chomiki

REKLAMA

Francja musi się przyłożyć do ochrony chomików żyjących na wolności. W przeciwnym razie może grozić jej sąd i grzywna w wysokości kilku milionów euro – ostrzegł unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.

Dziko żyjący chomik europejski (Cricetus cricetus), występujący m.in. w Alzacji, to jeden z gatunków najbardziej zagrożonych wymarciem.

REKLAMA

Zaniedbania w ochronie ze strony Francji mogą doprowadzić do tego, że zostanie pozwana do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Francja ma teraz dwa miesiące na odpowiedź. – Kiedy europejski ssak, taki jak chomik, zbliża się do granicy wymarcia, przyroda wysyła pewien sygnał – powiedział Dimas. – Francja musi jak najszybciej i w pełni wdrożyć ustawodawstwo chroniące przyrodę.

Jego zdaniem sprawa ta wskazuje, że „zaczynamy niszczyć nasze ekosystemy w nieodwracalny sposób.”

W Alzacji liczba tych ryjących nory w ziemi gryzoni spadła z ponad 1100 w 2001 roku do zaledwie 160 w 2007 roku – podała UE w oficjalnym ostrzeżeniu.

Naturalnym siedliskom chomików europejskich (we Francji nazywanych też alzackimi) zagraża przede wszystkim niekontrolowana urbanizacja, zagarniająca coraz większe obszary podmiejskie, oraz rolnictwo.

Komisarz przestrzegł Francję także przed rozszerzeniem rozbudowy atlantyckiego portu Saint Nazaire na mokradła.

REKLAMA