Bank Światowy: biopaliwa winne wzrostu cen żywności

Biopaliwa spowodowały wzrost cen żywności nawet o 75 proc., czyli znacznie większy niż dotychczas szacowano – wynika z poufnego raportu Banku Światowego (BŚ), omawianego przez dziennik „Guardian”.

Dokument opracowany przez starszego ekonomistę BŚ Dona Mitchella kwestionuje twierdzenia Stanów Zjednoczonych, jakoby powodem eksplozji cen żywności był rosnący popyt w Chinach i Indii, lub susza w Australii. Za główny powód uznaje rosnący popyt na biopaliwa w USA i Europie.

[nice_info]”Gdyby nie wzrost popytu na biopaliwa, to zapasy zbóż i kukurydzy nie zmniejszyłyby się aż tak wyraźnie, zaś wzrost cen spowodowany innymi czynnikami byłby umiarkowany” – stwierdzono w raporcie.[/nice_info]

Od początku 2002 roku do końca lutego obecnego roku koszyk cen żywności przyjęty za podstawę do obliczeń ruchów cen wzrósł o 140 proc., z czego tylko 15 proc. stanowiły wyższe koszty energii i nawozów sztucznych, zaś 75 proc. wyższy popyt na biopaliwa.

Zdaniem autora raportu produkcja biopaliw zakłóciła rynek żywności na trzy sposoby:
– zboża w większym stopniu uprawia się, by przerobić je na paliwo, a nie na żywność
– skurczył się areał upraw zbóż i roślin przeznaczonych na konsumpcję
– rosnący popyt na biopaliwa pobudził spekulację na rynkach surowcowych.

Bank Światowy ocenił, że rosnące ceny żywności zepchnęły w nędzę ok. 100 mln ludzi, głównie w krajach biednych. Między innymi w Egipcie i Bangladeszu doszło z powodu drogiej żywności do rozruchów ulicznych.

Przypominamy:

[nice_alert]Waszyngton i Bruksela kilka lat temu mocno zorientowały się na produkcję biopaliw m.in. aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych[/nice_alert]

Źródła Guardiana utrzymują, że ukończony w kwietniu raport nie został opublikowany, aby uniknąć kompromitacji administracji Busha. – Ustawiłoby to Bank Światowy w opozycji do Białego Domu – podaje jeden z informatorów gazety.

Informacje te wypływają w kluczowym dla światowej dyskusji o biopaliwach momencie. Przywódcy G8 spotykają się w przyszłym tygodniu w japońskim Hokkaido, gdzie zamierzają dyskutować o kryzysie żywnościowym i biopaliwowym lobbyingu.

Comments are closed.