Profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie: Nie istnieje coś takiego jak „naród żydowski”

REKLAMA

Profesor historii Shlomo Zand z izraelskiego Tel Aviv University stwierdził w swojej książce, że nie istnieje coś takiego jak „naród żydowski”.

Książka pt „Kiedy i jak wymyślono Żydów?” („When and How Was the Jewish People Invented?”) wydana została po hebrajsku przez wydawnictwo Resling. Izraelskie pismo Haaretz określiło ją jako „jedną z najbardziej fascynujących i wzywających do dyskusji książek wydanych w ostatnim czasie”. Książka ma na celu „promowanie idei, aby Izrael stał się 'państwem dla wszystkich obywateli’, w przeciwieństwie do obecnie deklarowanej tożsamości ideowej jako państwo 'żydowskie i demokratyczne'”.

REKLAMA

[nice_info]Tezą książki jest przekreślenie dotychczas wpajanego każdemu dziecku dogmatu, jakoby Żydzi wrócili na swoje ziemie po dwóch tysiącach lat rozproszenia po świecie. „Jest to błędne rozumowanie” – twierdzi prof. Zand, gdyż nie było żadnego narodu żydowskiego, a jedynie funkcjonowała religia żydowska, w konsekwencji zatem – nie było i nie mamy do czynienia z żadnym powrotem![/nice_info]

Jak mówi prof. Zand, w pierwszym wieku n.e. Rzymianie nie zmuszali Żydów do opuszczania kraju i większości Żydów pozwolono na pozostanie w nim. Według niego zaledwie niecałe 10 tysięcy opuściło swoje domostwa. Po przejęciu kraju przez Arabów, wielu Żydów przeszło na Islam i zasymilowało się. Jak wskazuje prof. Zand, przodkowie dzisiejszych arabskich Palestyńczyków to właśnie ci zasymilowani Żydzi. Pomimo kontrowersyjności swojej tezy, w rzeczywistości prof. Zand nie jest jej autorem, gdyż była ona wspierana mi.in. przez Davida Ben-Guriona czy Yitzhaka Ben-Zvi.

Prof. Zand ustawicznie podkreśla, że jeśli Żydzi emigrowali, to czynili to z własnej inicjatywy, a zamieszkując inne ziemie – wbrew temu co się powszechnie uważa – Żydzi różnymi sposobami próbowali wciągać innych do kręgu swojej wiary. Prof. Zand uważa, że to jest właśnie przyczyna tak wielkiej liczby dzisiejszych Żydów na całym świecie. Przytacza przy tym słowa Księgi Estery: „Wielu spośród narodów państwa perskiego przechodziło na judaizm, ponieważ padł na nich strach przez Żydami”. (Est 8, 17)

Grupy studentów uniwersytetu w Tel Awiwie zorganizowały protest przeciwko książce i jego autorowi, nazywając prof. Zanda antysemitą.

(źródło tekstu: http://www.bibula.com/new/display.php?textid=02280)

REKLAMA