Polacy dłużnikami (niewolnikami) państwa!

REKLAMA

Polacy są zadłużeni na blisko 60 miliardów złotych wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Instytucja opracowała pierwszy kompleksowy raport o zadłużeniu. Aż połowę całkowitej kwoty zadłużenia stanowią niespłacone w terminie zobowiązania wobec banków wraz z odsetkami. Ale druga połowa to długi wobec państwa. Czyli takie zobowiązania, których nikt z własnej woli nigdy nie zaciągał. Ponad 32 procent to zaległe podatki do skarbu państwa, a 14 procent – niezapłacone podatki i opłaty lokalne, stanowiące dochody gmin.

[nice_info]Z raportu wynika, że dwa najbardziej zadłużone województwa to śląskie i mazowieckie, w których długi działających na ich terenie firm oraz mieszkańców sięgają blisko 10 miliardów złotych. Najmniej zadłużone są województwa najbiedniejsze rolnicze – podkarpackie, podlaskie i świętokrzyskie. Długi mieszkańców tych regionów oscylują na poziomie około miliarda złotych.[/nice_info]

REKLAMA

Wśród dłużników dominują mężczyźni, którzy stanowią 2/3 dłużników. Największe problemy ze spłatą zadłużenia mają osoby w wieku 26-35 lat (około 1/3 dłużników) oraz w wieku 36-45 lat (około 1/5 zadłużonych).

O 9 procent w stosunku do roku 2006 wzrosła suma niezapłaconych przez Polaków mandatów. Służby podległe MSWiA nie otrzymały do tej z tego tytułu pory 206 milionów złotych. Jednym z najczęściej niespłacanych długów są mandaty za jazdę „na gapę”. Źródło: Analiza Krajowego Rejestru Długów powstała przy wykorzystaniu informacji gromadzonych przez Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz danych pochodzących z KRD.

REKLAMA