Nowy ekopodatek. Więcej obowiązków dla właścicieli sklepów

REKLAMA

Producenci i importerzy towarów w opakowaniach oraz niektóre sklepy, będą musieli się wpisać do specjalnego rejestru.

Zakłada tak projekt nowej ustawy o „opakowaniach i odpadach opakowaniowych”, przygotowany przez rząd. Ma on połączyć w jedną dwie dotychczas odrębne regulacje, tj. ustawę o opakowaniach oraz o opłacie produktowej i depozytowej.

REKLAMA

[nice_download]W projekcie proponuje się nałożenie nowych obowiązków na przedsiębiorców. Wprowadzający na rynek towary w opakowaniach (czyli przede wszystkim producenci i importerzy, a także duże sklepy i sieci handlowe) będą musieli wpisywać się do specjalnego rejestru prowadzonego przez głównego inspektora ochrony środowiska. Obowiązek taki będą mieli również przedsiębiorcy zajmujący się odzyskiem i recyklingiem odpadów opakowaniowych, a także eksporterzy takich odpadów. Podobne wymagania stawia się dzisiaj producentom i importerom sprzętu elektrycznego i elektronicznego.[/nice_download]

Ewidencja będzie płatna. W pierwszym roku przedsiębiorcy uiszczą opłatę rejestrową, a w następnych opłaty roczne. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że stawka wyniesie od 100 do 300 zł w zależności od wielkości firmy.

Nowy rejestr dla wprowadzających opakowania i recyklerów to kolejny obowiązek dla przedsiębiorców. Tymczasem wielu z nich figuruje już na przykład w rejestrze prowadzonym dla zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

[nice_download]Ministerstwo Środowiska chce też, żeby przedsiębiorcy za każdą torbę foliową nieulegającą biodegradacji i służącą do przenoszenia produktów, a nie do ich bezpośredniego pakowania, uiszczali 20 groszy ekopodatku.[/nice_download]

Ponadto projektowane regulacje nie są do końca dopracowane. Nie wiadomo na przykład, jak objąć kontrolą wszystkie sklepy, także sprzedawców ulicznych czy bazarowych (zwiększy się ilość kontrolerów?). Nie wiadomo też, w jaki sposób odróżnić torby do przenoszenia towarów od tych, w które pakuje się choćby kiszoną kapustę (wprowadzi się „torebkowe normy”?).

Co więcej przedsiębiorcy, którzy uiszczają opłatę produktową, będą mieli o jedno rozliczenie więcej. Będą musieli obliczyć opłatę za tzw. łączny recykling według wzoru podanego w ustawie.

[nice_alert]Projekt trafił przed kilkoma dniami do uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo Środowiska zakłada, że najważniejsze przepisy wejdą w życie od początku 2010 r.[/nice_alert]

REKLAMA