Nobel z ekonomii dla neokeynesisty

REKLAMA

Laureatem nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii został Amerykanin Paul Krugman, profesor ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton, specjalista w dziedzinie handlu międzynarodowego. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła Krugmana za sformułowanie nowej teorii, dotyczącej urbanizacji. Laureat zintegrował różne dotąd dziedziny badań handlu międzynarodowego i geografii ekonomicznej – wskazano w uzasadnieniu.

[nice_alert]Przyznanie nagrody neokeynesiście, czyli przedstawicielowi szkoły podkreślającej rolę państwa w gospodarce, stanowi „przełom w decyzjach Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk i bez wątpienia jest znakiem czasu”. Nagroda dla Krugmana ma bardzo ciekawe tło. Regularnie publikujący na łamach dziennika „The New York Times” ekonomista od lat krytykował politykę ekonomiczną prezydenta USA George a W. Busha. Oskarżał też rząd o działania prowadzące do zwiększania różnic dochodowych między bogatymi i biednymi. Jego poglądy polityczne są ukierunkowane na Partię Demokratyczną. [/nice_alert]

REKLAMA

„Nagroda w dziedzinie ekonomii Szwedzkiego Banku Państwa dla uczczenia pamięci Alfreda Nobla” została ufundowana w 1968 r., a po raz pierwszy przyznano ją w roku następnym. Z racji nazwy i intencji została przyjęta do „noblowskiej rodziny” nagród i jest wręczana przez szwedzkiego monarchę.

Z okazji wyboru Szwedzkiej Akademii Nauk polecamy książkę „Jak zrujnować gospodarkę, czyli Keynes wiecznie żywy” (do kupienia tutaj)

REKLAMA