Ustawa akcyzowa a domowe wino

REKLAMA

Małe zakłady, które przerabiają winogrona z własnej uprawy, nie będą musiały uzyskiwać statusu składu podatkowego.

Zakłada to projekt nowej ustawy akcyzowej, której pierwsze czytanie Sejm przeprowadzi w tym tygodniu – pisze „Rzeczpospolita”. Przepis ten spełnia postulaty branży.

REKLAMA

[nice_alert]Obecnie producencie wina muszą tworzyć składy podatkowe, co dla małych firm jest znacznym utrudnieniem, a wielu przypadkach uniemożliwia działalność. Wyłączenie dotyczyć ma jedynie firm, które produkują rocznie nie więcej, niż tysiąc hektolitrów wina. Ponadto obejmie to tylko firmy, które wykorzystują winogrona z własnych upraw.[/nice_alert]

Przepis ten nie tylko ma przyczynić się do zwiększenia produkcji polskiego wina, ale dostosowuje polskie prawo do norm UE. Podobne wyłączenie z obowiązku produkcji w składzie podatkowym dotyczyć na również małych gorzelni. Ułatwienia będą firmy produkujące poniżej 10 hektolitrów alkoholu etylowego rocznie.

Jednocześnie zmienią się regulacje dotyczące obowiązku oznaczania wyrobów alkoholowych znakami akcyzy. Firma produkująca poza składem podatkowym będzie miała prawo do otrzymywania znaków akcyzy oraz do ich nakładania poza systemem zawieszenia poboru akcyzy.

[nice_alert]Osoby fizyczne będą mogły na własny użytek legalnie produkować domowym sposobem piwo, wino i napoje fermentowane. Chodzi tu o alkohol nieprzeznaczony do sprzedaży.[/nice_alert]

[nice_link]http://ww.hotmoney.pl/artykul/4556/1/latwiej-bedzie-robic-domowe-wino.html[/nice_link]

Uniwersytet Jagielloński ogłosił konkurs na nazwę wina uniwersyteckiego uprawianego w uniwersyteckim gospodarstwie doświadczalnym pod Krakowem – poinformowała rzeczniczka uniwersytetu Katarzyna Pilitowska.

Horacy polecał oddalać troski winem, a że nic co ludzkie nie może być uniwersytetowi obce i jego humanistyczne dziedzictwo zobowiązuje do pionierskich działań i do poszukiwania prawdy, cztery lata temu w uniwersyteckim gospodarstwie doświadczalnym w Łazach koło Bochni powstała winnica.

[nice_info]Obejmuje ona dziś powierzchnię około 2 hektarów. Pierwsze roczniki uniwersyteckiego wina okazały się trunkami wielce szlachetnymi. W tym roku po raz pierwszy po uroczystej inauguracji roku akademickiego wzniesiono toasty tym cudownym napojem, co zapewnia większą niż dotychczas ich skuteczność.[/nice_info]

Wciąż jednak nie wiadomo jak będzie się nazywało nasze akademickie wino. Dlatego Rektor UJ ogłasza konkurs na nazwę wina z Winnicy UJ w Łazach. Osoba, która w okresie od 14.10.2008 r. do 31.10.2008 r. przedstawi najciekawszą propozycję nazwy otrzyma w nagrodę skrzynkę zawierającą 6 butelek najlepszego wina z uniwersyteckiej winnicy.

Propozycje nazwy wina wraz z krótkim uzasadnieniem należy dostarczyć pocztą lub złożyć w Ośrodku Informacji i Promocji UJ: ul. Piłsudskiego 8/1, 31-109 Kraków w zamkniętej kopercie opatrzonej godłem i zawierającej drugą kopertę z danymi autora. Na kopercie należy umieścić dopisek – „Konkurs na nazwę wina”.

Link do regulaminu konkursu: http://www.uj.edu.pl/oip/pliki/regulamin-konkursu-na-nazwe-wina.pdf

[nice_link]http://fakty.interia.pl/ciekawostki/news/jak-nazwac-wino-uniwersytetu-jagiellonskiego,1194340[/nice_link]

REKLAMA