Bank grozi uzdrowicielom

Bank centralny Suazi zagroził tradycyjnym uzdrowicielom karami więzienia, jeśli nie przestaną dziurawić monet i banknotów, z których robią talizmany.

[nice_alert]Takie praktyki jak przewiercanie monet, związane z rytualnymi działaniami tradycyjnych uzdrowicieli, cieszą się rosnącą popularnością. Ale bank centralny w afrykańskim królestwie poważnie przestrzega i przypomina, że za niszczenie legalnych środków płatniczych grozi kara sześciu miesięcy za kratkami oraz grzywna w wysokości 10 tys. emalangeni (750 euro).[/nice_alert]

Bank „zabrania cięcia, przewiercania, rozkawałkowywania, dziurawienia, czyli wszelkich form uszkadzania monet i biletów emitowanych przez bank” – powiedział rzecznik Godfrey Mngadi.

Uzdrowiciele nawiercają otwory w monetach, by wykonać z nich albo ozdoby, albo talizmany, które będą chronić przed czymś złym lub przyniosą ich posiadaczowi szczęście w grach hazardowych.

Suazi to niewielkie państwo w południowej Afryce, jedno z najmniejszych na kontynencie. Graniczy z Mozambikiem i Republiką Południowej Afryki. Nazwa kraju pochodzi od plemienia Suazi.

Comments are closed.