Górnicy chcą niższych podatków

REKLAMA

Według raportu Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej ubezpieczenia i podatki to połowa zobowiązań spółek węglowych. Branża postuluje zmiany. Jeśli uda się ograniczyć zobowiązania, to spółki górnicze będą miały środki na inwestycje – pisze „Rzeczpospolita”.

[nice_alert]Najwięcej kontrowersji wzbudza tzw. podatek od wyrobisk – według prawa dziura w ziemi, jaką jest wyrobisko, to nieruchomość. A od tej podatek trzeba płacić. Zaległe opłaty kopalń (przez cztery lata sprawa nie była wyjaśniona) wynoszą ponad 1 mld zł. Blisko 700 mln zł rocznie pochłaniają składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.[/nice_alert]

REKLAMA

– Każdy przedsiębiorca zatrudniający 6 proc. niepełnosprawnych jest zwolniony z tych opłat, a w kopalniach to nierealne – tłumaczy Olszowski. – 6 proc. liczy się bowiem od ogólnej liczby zatrudnionych, a w kopalni przecież 90 proc. ludzi pracuje pod ziemią.

Dla przykładu – największa spółka górnicza w Europie, Kompania Węglowa, zatrudnia 63 tys. ludzi. By była zwolniona z opłat na PFRON, musiałaby zatrudnić 3780 niepełnosprawnych, co możliwe jest tylko na powierzchni. A liczba zatrudnionych w administracji w skupiającej 16 kopalń KW sięga ok. 6 tys.

– To nie jest tak, że nie chcemy płacić na PFRON, ale może warto by w tak specyficznych zakładach naliczać wpłaty w zależności od zatrudnienia na powierzchni – mówi Mirosław Kugiel, prezes KW.

[nice_info]GIPH zapowiada też wniosek o obniżenie podatku VAT na węgiel kamienny.– Nasze 22 proc. to najwięcej w Europie – zauważa Olszowski i wylicza: Węgry i Bułgaria po 20 proc., Czechy i Rumunia – po 19 proc., Estonia – 18 proc.– Podatek VAT poprzez zastosowanie obniżonych stawek może być wykorzystany jako instrument promujący wykorzystanie węgli ekologicznych (tzw. ekogroszku – red.) – zauważa Olszowski.[/nice_info]

[nice_link]całość wiadomości: dzisiejsza Rzeczpospolita[/nice_link]

REKLAMA