Angela Merkel: Tak dla regulacji!

W nadchodzących miesiącach należy podjąć pierwsze działania w kierunku reformy światowych rynków finansowych – oceniła kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.

[nice_alert]Jej zdaniem już niebawem „wszystkie obszary, wszystkie produkty i wszystkie transakcje” na rynkach finansowych muszą być stosownie regulowane i nadzorowane. Nie można pozostawiać mętnych plam, w których cieniu niepostrzeżenie narasta ryzyko – powiedziała Merkel w rozmowie, opublikowanej przed szczytem G20 w Waszyngtonie na temat kryzysu finansowego.[/nice_alert]

Niemiecka kanclerz opowiedziała się za wzmocnieniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który – jak oceniła – mógłby pełnić podobną rolę do Światowej Organizacji Handlu, z możliwością formułowania reguł i nakładania sankcji.

Po tym jak państwo zapobiegło gorszej sytuacji, nie mam żadnego zrozumienia dla ponownych ostrzeżeń przed zbyt silną regulacją i wpływem państwa – powiedziała niemiecka kanclerz. To, z czym mamy obecnie do czynienia, to ekscesy rynków. Te ekscesy teraz powstrzymujemy, aby podobny kryzys się nie powtórzył – dodała.

Comments are closed.