Ujednolicą promile?

Taka sama dopuszczalna ilość alkoholu we krwi dla wszystkich kierowców w Unii Europejskiej – z taką inicjatywą wychodzą polscy europarlamentarzyści. – Obecne różnice powodują dużo problemów, np. gdy kierowca przekracza granice krajów, w których te przepisy są różne. To należałoby zmienić – mówi tvp.info eurodeputowany Bogusław Sonik (PO).

[nice_alert]Pomysł ujednolicenia dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi dla wszystkich kierowców w Unii Europejskiej Bogusław Sonik (autor inicjatywy) przedstawi na najbliższym posiedzeniu plenarnym europarlamentu, które zaczyna się w najbliższy poniedziałek.[/nice_alert]

Jakie są szanse na wprowadzenie jednolitego progu alkoholowego w całej Unii?

Teoretycznie jest to w gestiach krajów członkowskich. Są jednak sposoby, by to obejść – mówi bez zażenowania Sonik i tłumaczy, że w podobny sposób wprowadzono jednolite sankcje w sprawach związanych z ochroną środowiska. – Przyjęto po prostu specjalną dyrektywę, która kazała wszystkim krajom UE wprowadzić odpowiednie sankcje w ciągu 18 miesięcy – wyjaśnia Sonik.

O potrzebie „ujednolicenia limitów w Unii” mówi się od dłuższego czasu. Wśród wielu propozycji jest np. wprowadzenie limitu 0 promila dla młodych i zawodowych kierowców.

Reklama / Advertisement

Comments are closed.