Urządzenia do mierzenia poziomu alkoholu są “rasistowskie”!?

Gdy policja stanowa zatrzymała jadącego autostradą 40-letniego Tyrone Brown, Murzyna z Norwalk w stanie Connecticut i poddała badaniom analizatora oraz badaniom krwi wykazującym dwukrotne przekroczenie dopuszczalnej dawki alkoholu, a następnie aresztowała – adwokat go reprezentujący posłużył się nieznanym do tej pory argumentem.

[nice_alert]Według adwokata James O. Ruane, stosowane przez policję analizatory wydechu typu Intoxylizer 5000, mierzące poziom alkoholu, są bowiem “urządzeniami rasistowskimi”, porównanymi aż do samej organizacji Ku-Klux-Klan (KKK). “Te urządzenia to są takie ‘KKK w jednym opakowaniu’. Mamy tutaj rzeczywiście do czynienia z rasistowskimi urządzeniami.” – twierdzi adwokat Ruane.[/nice_alert]

Adwokat powołuje się na badania dr. Michael Hlastala z Uniwersytetu w stanie Washington, który twierdzi, że urządzenia typu Incoxylizer 5000 nieskutecznie wskazują poziom alkoholu z uwagi na to, że “pojemność płuc u mężczyzn-Murzynów jest 3% mniejsza niż u białych mężczyzn, zatem rezultaty dla czarnych mężczyzn różnią się od standardów trzeźwości ustalonych przez to urządzenie.”

Na ile argumenty te są zwykłym wybiegiem prawnym i retoryką adwokacką oraz zręcznym zagraniem w czasie korzystnego dla czarnych mieszkańców klimatu, a na ile mogą mieć jakiekolwiek podstawy merytoryczne, będzie oceniane przez sąd.

[nice_download]bibula.com na podstawie „ConnPost”[/nice_download]

Comments are closed.