Obsługa unijnych dotacji kosztuje miliony

Do połowy 2008 r. Polska wydała 158 mln zł na administrację obsługującą dotacje unijne w Polsce – wynika z ostatniego raportu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. A liczba urzędników do obsługi unijnych dotacji ma się zwiększyć z 6,3 tys. do 8,7 tys. osób.

[nice_alert]Obsługa funduszy na lata 2007 – 2013 jest finansowana głównie z programu „Pomoc techniczna”. Do 2013 r. na pensje urzędników, ich szkolenia czy zakup niezbędnego sprzętu zarezerwowano około 607 mln euro. Ponad dwie trzecie tej kwoty Polska wyda na wynagrodzenia urzędników.[/nice_alert]

Raport akcentuje słabe strony polskiego systemu rozdziału unijnych dotacji. Okazuje się, że ponad 6,3 tys. urzędników skupionych w 117 instytucjach to wciąż zbyt mało, by sprawnie wykorzystać „pomoc” z Brukseli. W przyszłym roku liczba unijnych urzędników zwiększy się o 2,4 tys. osób – ma to związek z uruchamianiem kolejnych konkursów.

W administracji brakuje także koordynacji. W poszczególnych instytucjach powstało 100 wzorów wniosków i umów na dotacje – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Comments are closed.