Turcja obniża podatki

W ramach pakietu stymulacyjnego turecki rząd zastanawia się nad wprowadzeniem kilku nowych obniżek podatkowych, których celem jest ożywienie gospodarki.

[nice_alert]W listopadzie potwierdzono, że turecki rząd zaakceptował pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co miało chronić gospodarkę tego kraju, którą przez większość 2008 r. charakteryzował spadek.[/nice_alert]

Wysokość pożyczki nie została jeszcze ustalona, ale tureckie władze mają nadzieję, że umożliwi ona wzrost gospodarczy na poziomie 3-4 proc. Sytuację mają też poprawić obniżki podatków. Specjalny podatek konsumpcyjny na gaz ziemny dla przedsiębiorców ma zostać obniżony o 15 proc. Planuje się obniżyć także VAT oraz podatek na długoterminowe lokaty (o 15 proc.), co ma zachęcić ludzi do oszczędzania.

Ponadto nowe przedsiębiorstwa mają być wyłączone od płacenia podatku od dochodów osób prawnych w przypadku dokonywania przez nie fuzji i przejęć do 2010 r. Jednakże aby te propozycje weszły w życie, najpierw turecki rząd musi uzyskać na nie zgodę Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Negocjacje mają się odbyć w ciągu najbliższych tygodni.

[nice_download]Autor: Tomasz Cukiernik, stały współpracownik NCZ!, ekspert Instytutu Globalizacji, redaktor wnp.pl; prowadzi stronę http://www.tomaszcukiernik.pl/ – polecamy!; Źródło: wnp.pl[/nice_download]

Comments are closed.