Unijna sztuka współczesna

REKLAMA

W głównym budynku Rady UE w Brukseli Czesi umieścili z okazji swego przewodnictwa wielką instalację pt. „Stereotypy są barierami do zburzenia” przedstawiającą oczami artystów każdy z 27 krajów członkowskich.

[nice_alert]Instalacja dotycząca Polski autorstwa polskiego artysty Leszka Hirszenberga nawiązuje do historycznego zdjęcia z 1945 roku przedstawiającego zatknięcie przez amerykańskich żołnierzy flagi USA po zdobyciu japońskiej wyspy Iwo Jima. W pracy Hirszenberga wyspą jest miejsce położone na mapie powyżej Warszawy (najprawdopodobniej Toruń?), a zamiast żołnierzy widzimy ubranych w habity kleryków. Zatwierdzają oni flagę nie amerykańską, ale tęczową, która jest symbolem homoseksualistów.[/nice_alert]

REKLAMA

– To surrealistyczna wizja połączenia tego, czego nie da się połączyć – tłumaczy w katalogu Hirszenberg. Jak czytamy w komunikacie czeskiego przewodnictwa towarzyszącym wystawie, każdy z 27 artystów otrzymał za zadanie przedstawienie swojego kraju z wykorzystaniem dotyczących go stereotypów i uprzedzeń.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

[nice_info]Portret Niemiec, wykonany przez Helmuta Bauera, przedstawia ten kraj pokryty siecią autostrad, które układają się w kształt zadziwiająco podobny do swastyki. Włochy, w oczach Francesco Zampedroniego, to boisko do piłki nożnej, po którym biegają piłkarze ubrani oczywiście w niebieskie narodowe stroje włoskiej ekipy. 15 stycznia, kiedy odbędzie się uroczysty wernisaż i konferencja prasowa poświęcona wystawie, instalacja ma być „ożywiona”, i wówczas figurki piłkarzy mają dodatkowo wykonywać onanistyczne ruchy.[/nice_info]

– To osobista wizja kiczowatych i freudowskich Włoch – pomiędzy tradycją pozbawioną treści a jałową rozrywką – tłumaczy autor. Inne kraje przedstawione są w sposób mniej lub bardziej kontrowersyjny. Francja jako kraj wiecznie strajkujący; Holandia – jako kraj tonący w morzu, gdzie nad taflą wody wznoszą się jedynie meczety; Belgia jako pudełko czekoladek, Szwecja jako zapakowane pudło firmy Ikea, w którym – jak czytamy na etykiecie – znajduje się skrzydło Gripena. Na mapie Bułgarii widać toaletę kucaną oraz napis „turecka toaleta”.

Prosta i intrygująca jest prezentacja eurosceptycznej Wielkiej Brytanii – której po prostu zabrakło na mapie Europy w artystycznej instalacji. Czeskim elementem instalacji jest reklama świetlna z co ciekawszymi cytatami wystąpień prezydenta, w których Vaclav Klaus zaprzecza zmianom klimatycznym, czy też kpiąco krytykuje UE.

Po co cała wystawa i związane z nią zamieszanie?! Odpowiedz daje komunikat prasowy wicepremiera Czech i minister ds. europejskich Alaxandra Vondra:

– Rzeźba i sztuka mogą mówić wtedy, kiedy brakuje słów. Zgodnie z mottem czeskiego przewodnictwa „Europa bez barier” daliśmy okazję 27 artystom, by wyrazili się w sposób wolny, jako dowód, że w dzisiejszej Europie nie ma miejsca na cenzurę – powiedział drogą – Wierzę, że w Europie jest wystarczająca otwartość i zdolność, by docenić ten projekt – dodał Vondra. Pomysłodawcą i twórcą instalacji jest czeski artysta David Czerny.

REKLAMA