Sommer: Śp. Richard John Neuhaus

REKLAMA

Smutna wiadomość przyszła z Ameryki – zmarł ksiądz Richard John Neuhaus, człowiek określany mianem „guru” amerykańskich konserwatystów. Rzeczywiście to określenie trafne, choć oczy wiście konserwatysta ex definitione nie może mieć guru, co najwyżej wzorzec. I takim metrem z Sevres ksiądz Neuhaus rzeczywiście był.

[nice_alert]Choć na początku swej drogi życiowej i on troszkę pobłądził. Był tzw. liberalnym pastorem. Jednak w latach 70., a zwłaszcza 80. minionego wieku ostatecznie wyrzekł się jakichkolwiek lewicowych zakusów i przeszedł do Kościoła katolickiego. Był doradcą religijnym czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych, konserwatystą i wolnorynkowcem. Właśnie swymi wolnorynkowymi przekonaniami uzasadniał udział w ruchu kontestacji młodzieżowej w latach 60. – twierdził, że wszelkie działania zwiększające zakres wolności są dobre.[/nice_alert]

REKLAMA

W latach 90. rozpoczął wydawanie miesięcznika „First Things”, który traktował przede wszystkim o religii i kulturze. Ks. Neuhaus był bowiem przekonany, że kultura to jedno z wcieleń religii, a polityka to pochodna ich obu. W związku z tym nie ma sensu zajmować się polityką tylko trzeba walczyć na polach religijnym i kulturowym. Bo na nich tak naprawdę rozstrzygane są kwestie przybierające później kształt polityczny.

Dzięki letnim seminariom Tertio Millenio ojca Macieja Zięby, należę do wcale nie małej w Polsce grupki osób, którym było dane zetknąć się z ks. Neuhausem osobiście. Spotkania te zaowocowały nie tylko szerszym zrozumieniem w Polsce czym jest amerykański konserwatyzm, ale także bardziej konkretnie – od dwóch lat w Polsce wychodzi amerykańska edycja Jego miesięcznika. Jej redaktorem jest kiedyś pracownik, a obecnie współpracownik „NCz!” Bartłomiej Kachniarz.

W 2000 widziałem ks. Neuhausa po raz ostatni. Było to w Rzymie, gdzie odbyło się rocznicowe spotkanie Tertio Millenio, którego kulminacyjnym punktem była audiencja u Jana Pawła II. Po audiencji ks. Neuhaus zaczepił mnie i spytał, jakie wrażenie wywarła na mnie ta wizyta. Odparłem szablonowo, że wielkie. – Ha, wielkie – zaśmiał się. – Mam nadzieję, że nie zapomnicie o nim w przyszłości, bo właśnie przerwanie tradycji i zapomnienie o najważniejszych sprawach to główna przyczyna błędów prowadzących często do tragedii – dodał już poważnie. Czy to nie jest najlakoniczniejsze, ale i najtrafniejsze podsumowanie tego czym jest konserwatyzm?

[nice_download]Wybrane ksiażki w e-księgarnii:[/nice_download]


Tylko u nas!Korwin – wolnościowiec z misją” (JKM, Sommer): Pierwszy wywiad rzeka z najbardziej znanym polskim orędownikiem wolnego rynku! Kim naprawdę jest JKM?

Tylko u nas w takiej cenie!Mitologia efektu cieplarnianego” (Tomasz Teluk): Jedyna książka na rynku demaskująca ekofaszystów zarabiających na szantażu globalnym ociepleniem!

Mamy ją jako jedni z pierwszych!Sprawa Lecha Wałęsy” (Sławomir Cenckiewicz): „SB a Lech Walesa” ale w wersji przystępnej dla nie-historyka! Bez rozbudowanych przypisów i aneksów źródłowych ale z kapitalnym językiem narracji! Uzupełniona obszernym biogramem Wałęsy oraz sporą liczbą fotografii i fotokopii dokumentów!

Rekomendacja dr Roberta Gwiazdowskiego i Romana Kluski!Krótki kurs ekonomii praktycznej” (Krzysztof Dzierżawski): Autor demaskuje fałsz socjalistycznych haseł, uczy pragmatyzmu gospodarczego, ukazuje alternatywne do obecnych rozwiązania dla Polski!

Końcówka nakładu!Podatki czyli rzecz o grabieży” (Korwin Mikke) + „Czy można usprawiedliwić podatki” (T. Sommer): Pakiet dwóch klasycznych książek w świetnej cenie! Ograniczona liczba egzemplarzy!

oraz… niezwykle inspirujące „Listy do młodego konserwatysty” (Dinesh D’Souza), wnikliwa diagnoza współczesnego świata w „Zachodzie i całej reszcie: globalizacja a zagrożenie terrorystyczne” (Roger Scruton), apologia zdrowego rozsądku w „Prawach człowieka i ich krytyce” (Adam Wielomski, Pawel Bala) i kilkanaście innych nowości!

[nice_download]UWAGA: Przedruk artykułów (w całości lub części), jest możliwy jedynie: a) za podaniem klikalnego źródła b) tylko w niezmienionej formie: artykuł + informacje poniżej artykułu np. o ewydaniu, nowych publikacjach w sklepie;[/nice_download]

REKLAMA