Sommer: Anomia a państwo

REKLAMA

Przypadek braci Bielskich, który szczegółowo opisujemy w tym numerze, jest niesłychanie ciekawym przyczynkiem do rozważań dla liberała. W naukach społecznych przyjęło się bowiem twierdzenie, że anomia (pojęcie socjologiczne różnie definiowane, ale oznaczające, ogólnie rzecz biorąc, upadek bądź brak systemu wartości moralnych w danym społeczeństwie) to najczęściej efekt braku państwa bądź jego załamania czy transformacji.

[nice_alert]Ten pierwszy przypadek miał chyba na myśli (bez znajomości terminu „anomia”, który do nauk społecznych trafił dopiero w XIX wieku) Tomasz Hobbes, który pisał o „wojnie wszystkich ze wszystkimi”, panującej ponoć w stanie anarchii. O tym drugim szeroko rozpisywał się z kolei jeden z ojców-założycieli socjologii, Émile Durkheim. Tymczasem doświadczenia XX wieku skłaniają do uzupełnienia tej teorii. Do anomii prowadzi przecież istnienie państwa „zbyt silnego”.[/nice_alert]

REKLAMA

Udowodnili to najpierw Stalin i Hitler, ale największe chyba zasługi w tej dziedzinie mieli Lenin i Pol Pot, którzy doprowadzili do powstania nie opisanych jeszcze z jakichś powodów w literaturze socjologicznej społeczeństw samomordujących się czy po prostu samobójczych. „Zbyt silne” państwo prowadzi do anomii na co najmniej trzech poziomach. Całkowicie „poza dobrem i złem” są funkcjonariusze tego państwa. Po prostu żadne normy moralne nie są dla nich ważne. Na moralność musi być uodporniona także tzw. masa społeczeństwa, która przymyka oko na nieprawości funkcjonariuszy. Także „poza dobrem i złem” są grupy społeczne prześladowane przez funkcjonariuszy, określane mianem „wrogów”. W systemie hitlerowskim taką grupą byli Żydzi. Reagowali rozmaicie – apatią, samobójstwami (zgodnie z założeniami Durkheima), ale czasem także całkowitym cynizmem i udziałem w zbrodni.

[nice_info]Ten ostatni przypadek był właśnie losem braci Bielskich, którzy najwyraźniej doszli do wniosku, że skoro sami są zwierzyną łowną, to każdy człowiek, którego tylko zdołają wykorzystać dla przetrwania, też zasługuje na los łownej zwierzyny.[/nice_info]

Bracia Bielscy działali zresztą zapewne bardziej instynktownie niż z wyrachowaniem i namysłem, zwłaszcza teoretycznym, jednak prawdziwe pokazanie ich losów mogłoby być ciekawą próbą odpowiedzi na pytanie, czy przypadkiem Hobbes się nie mylił – czy za „wojną wszystkich ze wszystkimi” stoi nie anarchia, lecz jednak państwo. Niestety Hollywood poszedł na całość i przedstawił nam niemal całkowicie zmyśloną historyjkę, przy której autorze bajkopisarz Jan Tomasz Gross mógłby uchodzić za publicystę prawdomównego.

[nice_download]Wybrane ksiażki w e-księgarnii:[/nice_download]


Tylko u nas!Korwin – wolnościowiec z misją” (JKM, Sommer): Pierwszy wywiad rzeka z najbardziej znanym polskim orędownikiem wolnego rynku! Kim naprawdę jest JKM?

Tylko u nas w takiej cenie!Mitologia efektu cieplarnianego” (Tomasz Teluk): Jedyna książka na rynku demaskująca ekofaszystów zarabiających na szantażu globalnym ociepleniem!

Mamy ją jako jedni z pierwszych!Sprawa Lecha Wałęsy” (Sławomir Cenckiewicz): „SB a Lech Walesa” ale w wersji przystępnej dla nie-historyka! Bez rozbudowanych przypisów i aneksów źródłowych ale z kapitalnym językiem narracji! Uzupełniona obszernym biogramem Wałęsy oraz sporą liczbą fotografii i fotokopii dokumentów!

Rekomendacja dr Roberta Gwiazdowskiego i Romana Kluski!Krótki kurs ekonomii praktycznej” (Krzysztof Dzierżawski): Autor demaskuje fałsz socjalistycznych haseł, uczy pragmatyzmu gospodarczego, ukazuje alternatywne do obecnych rozwiązania dla Polski!

Końcówka nakładu!Podatki czyli rzecz o grabieży” (Korwin Mikke) + „Czy można usprawiedliwić podatki” (T. Sommer): Pakiet dwóch klasycznych książek w świetnej cenie! Ograniczona liczba egzemplarzy!

oraz… niezwykle inspirujące „Listy do młodego konserwatysty” (Dinesh D’Souza), wnikliwa diagnoza współczesnego świata w „Zachodzie i całej reszcie: globalizacja a zagrożenie terrorystyczne” (Roger Scruton), apologia zdrowego rozsądku w „Prawach człowieka i ich krytyce” (Adam Wielomski, Pawel Bala) i kilkanaście innych nowości!

[nice_download]UWAGA: Przedruk artykułów (w całości lub części), jest możliwy jedynie: a) za podaniem klikalnego źródła b) tylko w niezmienionej formie: artykuł + informacje poniżej artykułu np. o ewydaniu, nowych publikacjach w sklepie;[/nice_download]

REKLAMA