Oblicza skrajnego socjalizmu: Sarkozy „ratuje” francuskie gazety

Prenumerata Najwyższego Czasu!

Kolejna wiadomość, która trafia do działu „absurd totalny„. Otóż prezydent Nicolas Sarkozy ogłosił w piątek program pomocy finansowej dla… francuskich gazet! Jak podała agencja Reutersa: „zastrzyk gotówki uśmierzy ból, ale z pewnością nie uleczy kulejącej branży”.

[nice_alert]Sarkozy stwierdził, że w obliczu recesji gazety mogą liczyć na przeróżne formy pomocy, takie jak ulgi podatkowe dla usług dostawczych. Prezydent obiecał również zwiększenie ilości reklam rządowych w internetowych i papierowych wydaniach gazet.[/nice_alert]

Rząd jest odpowiedzialny za niesienie pomocy w razie nagłej potrzeby. Jako, że gwałtownie spadają przychody z reklam w gazetach, taka pomoc jest potrzebna, jak nigdy dotąd – mówi Sarkozy.

Zdaniem Światowego Związku Gazet (World Association of Newspapers) sytuacja francuskich dzienników jest „wręcz tragiczna” ponieważ „sprzedaż płatnych dzienników w przeliczeniu na mieszkańca we Francji jest o połowę mniejsza, niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii”. Co ciekawe, z raportu WAN wynika, że jeszcze przed spowolnieniem gospodarczym francuskie gazety funkcjonowały TYLKO dzięki pomocy publicznej! W tym roku mogą one liczyć na prawie 500 mln euro „publicznej pomocy”!

[nice_alert]Jedną z przyczyn nierentowności francuskich gazet mają być wysokie koszty druku oraz dystrybucji. Plan Sarkozego zakłada zwiększenie zainteresowania prasą młodych, 18-letnich ludzi – mieliby oni otrzymywać prenumeratę wybranych gazet „zupełnie za darmo”.[/nice_alert]

Comments are closed.