Bułgaria inwigiluje Internet

Parlament Bułgarii zalegalizował kontrolę połączeń w internecie, uchwalając zmiany w ustawie o komunikacji elektronicznej. Zgodnie ze znowelizowanym prawem operatorzy telefoniczni i internetowi zobowiązani są zapisać i przechowywać przez dwa lata dane o wszystkich połączeniach w internecie i telefonii komórkowej, w tym rozmów za pomocą Skype’a oraz sms-ów.

[nice_alert]Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego będą miały prawo dostępu do tych danych na podstawie kodeksu karnego, ustawy o ochronie danych osobowych i ustawy o specjalnych środkach wywiadowczych.[/nice_alert]

Nowelizacja wywołała protesty sektora pozarządowego i organizacji obrony praw obywatelskich, ponieważ według nich daje służbom specjalnym zbyt szerokie uprawnienia do śledzenia prywatnego życia obywateli. Władze bułgarskie postanowiły umożliwić kontrolę nad połączeniami w internecie poprzez przyjęcie ustawy po tym, jak w grudniu 2008 roku Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił rozporządzenie MSW i Państwowej Agencji Technologii Informacyjnych umożliwiające kontrolę połączeń w internecie.

Comments are closed.