Lista „rajów podatkowych” się kurczy: Belgia rezygnuje z tajemnicy bankowej

REKLAMA

Belgia od przyszłego roku zrezygnuje ze stosowania tajemnicy bankowej wobec tzw. nierezydentów – ogłosił minister finansów tego kraju Didier Reynders. „Od przyszłego roku przystąpimy do wymiany informacji, jeśli chodzi o opodatkowanie oszczędności, w ramach unijnej dyrektywy” – powiedział minister w parlamencie.

[nice_alert]Obowiązująca od 2005 roku, uzgodniona po 16 latach sporów dyrektywa UE przewiduje obowiązek wymiany informacji między krajami członkowskimi na temat lokat tzw. nierezydentów. Chodzi o walkę z unikaniem opodatkowania.[/nice_alert]

REKLAMA

Chcąc stworzyć atrakcyjne warunki do lokat i inwestycji, trzy kraje: Austria, Belgia i Luksemburg wywalczyły sobie jednak możliwość stosowania tzw. tajemnicy bankowej. W zamian banki w tych krajach są zobowiązane do odprowadzania do kraju pochodzenia podatku od odsetek, pobieranego z indywidualnych kont oszczędnościowych zagranicznych klientów. Obecnie ten podatek wynosi 20 proc., a w 2011 roku na wzrosnąć do 35 proc.

[nice_info]Reynders sprecyzował, że tajemnica bankowa będzie wciąż obowiązywała w odniesieniu do Austriaków i Luksemburczyków (na zasadzie wzajemności). Najpierw jej zniesienie obejmie wszystkie pozostałe kraje UE, a w dalszej kolejności stopniowo resztę świata.[/nice_info]

Komisja Europejska wszelkimi sposobami i tak starała się ograniczyć praktyczny wymiar tajemnicy bankowej. W lutym zaproponowała dyrektywę o współpracy administracyjnej krajów UE w egzekwowaniu podatków, która miała zapobiec ucieczce europejskich podatników przed swoim fiskusem do Belgii, Luksemburga albo Austrii. Zgodnie z propozycją, kraj członkowski nie mógłby się powoływać na obowiązującą u niego tajemnicę bankową, jeśli urząd podatkowy z innego kraju UE poprosi go o dane na temat swojego podatnika.

KE od dawna apeluje o zniesienie tajemnicy bankowej do rajów podatkowych poza UE (Szwajcaria, Liechtenstein, Monako etc.). W obawie przed napiętnowaniem na najbliższym antykryzysowym szczycie G20 w Londynie 2 kwietnia, Liechtenstein i Andora też zapowiedziały zniesienie tajemnicy bankowej wobec nierezydentów. Ponieważ lista „rajów podatkowych” się kurczy, wzrasta presja na kraje, które wciąż bronią tajemnicy bankowej. Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker próbował się w czwartek bronić, tłumacząc, że „tajemnica bankowa nie jest synonimem raju podatkowego”.

[nice_info]Na cenzurowanym szczególnie jest Szwajcaria, gdzie konta od stuleci były ściśle tajne. Jeden z najbardziej wpływowych bankowców szwajcarskich Ivan Pictet ostrzegł jednak w lutym, że w razie zniesienia tajemnicy bankowej szwajcarski sektor bankowy może skurczyć się nawet o połowę: z 12 do 6-7 proc. PKB.[/nice_info]

Jeśli tajemnica bankowa zostanie zniesiona, „klient nie będzie miał powodu, by jeździć 500 km na spotkanie ze swoim agentem finansowym. Aby go przyciągnąć, musimy mu zaoferować coś, czego nie ma u siebie” – uzasadniał.

[nice_download]Polecamy również:[/nice_download]

Merkel i Sarkozy: Idziemy na wojnę z rajami podatkowymi!
Francja i Niemcy idą na wojnę z rajami podatkowymi

REKLAMA