Papierosy tylko spod lady?

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, jak skutecznie zniechęcić Polaków do palenia tytoniu – pisze serwis internetowy „Newsweeka”. Resort chce sprawić, by wodzące na pokuszenie paczki papierosów zniknęły palaczom z oczu.

[nice_alert]Serwis „Newsweeka” dotarł do projektu nowelizacji ustawy antynikotynowej, opracowanego w resorcie Ewy Kopacz. Zakłada on wprowadzenie zakazu „informacji o wyrobach tytoniowych”. – Wejście w życie nowych rozwiązań będzie w praktyce oznaczało konieczność usunięcia sprzedawanych papierosów z widocznych miejsc. Tym samym znikną wszystkie gabloty z wyrobami tytoniowymi, a same produkty trafią np. pod ladę – wyjaśnia w rozmowie z portalem poseł Aleksander Sopliński Znowu zdrożeją papierosy[/nice_alert]

REKLAMA

– To bardzo dobre rozwiązanie ze względów społecznych – dodaje jego kolega z komisji Damian Raczkowski (PO). – Widoczne w sklepach kolorowe paczki papierosów nie będą kusiły. Celem nowelizowanej ustawy jest przecież zniechęcenie, zwłaszcza młodych ludzi, do palenia – mówi.

[nice_info]Mało tego, w myśl opracowanych przepisów handlowiec nie będzie mógł powiedzieć klientowi, jakie papierosy ma w ofercie – pisze serwis „Newsweeka”. Jeśli więc palacz nie przypomni sobie nazwy ulubionej marki, nie kupi tego, czego szuka. Zostanie za to uświadomiony, jak groźny jest nałóg, któremu się oddaje – nowela przewiduje bowiem obowiązek umieszczania w punktach sprzedaży papierosów specjalnych tablic z napisami o szkodliwości palenia.[/nice_info]

Rewolucja czekać też będzie uzależnionych od nikotyny kierowców. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało bowiem wprowadzenie zakazu palenia przez osoby prowadzące pojazd. Co ciekawe, rozwiązanie to oprotestował resort infrastruktury argumentując, że zakaz będzie trudny do wyegzekwowania, pozostanie zatem martwym prawem. Projekt Ministerstwa Zdrowia ma wpłynąć do Sejmu w przyszłym tygodniu. Część zawartych w nim rozwiązań z powodzeniem funkcjonuje już w niektórych krajach skandynawskich oraz w Anglii i Walii.

[nice_download]źródło: TVN24, Newsweek, materiały własne[/nice_download]

REKLAMA