Anty-akcyzowy pojazd! Samochód na powietrze – Airpod.

Prenumerata NCZ! z prezentem

Airpod to spełnienie snu pewnego ambitnego konstruktora. Pojazd, w którym benzynę zastępuje sprężone powietrze. Airpod to pomysł francuskiej firmy MDI, której właścicielem jest Guy Nègre – człowiek, który budował jednostki napędowe do samolotów i bolidów F1. Po 15 latach pracy i dzięki współpracy z hinduskim koncernem samochodowym Tata Motors jego pneumatyczny samochód nabrał realnych kształtów.

[nice_info]Czym jest airpod? Na tym etapie pojazd przypomniana auta z kreskówek, ma dwumetrową karoserię z kompozytów i waży około 220 kilogramów. Wersja osobowa zabiera na pokład 3-4 ludzi, model ciężarowy, czyli airpod cargo, ma miejsce dla kierowcy i 300 kilogramów ładunku.[/nice_info]

Jak działa? Sprężone powietrze atmosferyczne trafia z butli (podobnej do tych stosowanych przez nurków) do silnika i porusza jego tłoki. Prędkość maksymalna – 70 km/h. Autko, kiedy podróżuje, nie wytwarza żadnych spalin – nic, zero! Znikome ilości toksyn (w porównaniu do motoru spalinowego) powstają dopiero przy nabijaniu zbiornika przez wewnętrzny elektryczny kompresor (prąd pochodzi z przetworzenia paliwa mineralnego).

[nice_info]Tankować można na dwa sposoby. Podpinając się do kompresora zewnętrznego, na przykład na stacji paliw – czekamy kilka minut i płacimy 1,5 euro (około 7 złotych), lub w czasie jazdy – kierowca może pokładową sprężarką „uzupełnić” paliwo na kolejne 220 kilometrów. Zbiornik (wyprodukowany przez Airbusa) mieści 90 m3 powietrza pod ciśnieniem 300 barów.[/nice_info]

Kiedy będzie można zobaczyć go na drogach? Pierwotne plany zakładały, że do salonów samochodowych Indii i Europy trafi w 2009 roku. Najtańszy model airpoda ma kosztować około 3,5 tysiąca euro (czyli niecałe 15 tysięcy złotych).

[nice_download]źródło: Dziennik, materiały własne[/nice_download]

Pytanie tylko co na to socjalistyczne rządy Wspólnoty? Nałożą akcyzę na powietrze?

Comments are closed.