Będzie nowa kategoria prawa jazdy

Nadciąga koniec beztroskiej jazdy quadem! Ministerstwo Infrastruktury ma projekt, który przewiduje obowiązek rejestracji tych pojazdów. Ale to nie koniec – by wybrać się na przejażdżkę tą maszyną, trzeba będzie najpierw postarać się o specjalne prawo jazdy. Pomysłem resortu zajmie się teraz rząd. Motocykliści też nie będą mieli lekko.

[nice_info]”Projekt ustawy o dopuszczeniu do ruchu przygotowany przez ministra infrastruktury, który w tej chwili jest kierowany na komitet rady ministrów, zakłada powszechny obowiązek rejestrowania tego typu pojazdów” – powiedział wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.[/nice_info]

„Technologia wyprzedziła legislację” – przyznał Stępień. Dodał, że projekt resortu infrastruktury poza obowiązkiem rejestracji przewiduje nowe ułożenie kategorii praw jazdy „w taki sposób, że wprowadzona będzie kategoria AM na motorowery i czterokołowce lekkie, a uzyskanie takiego prawa jazdy będzie możliwe od 14 lat”. Wyjaśnił, że każdy kto będzie kierował pojazdem niezarejestrowanym bądź bez odpowiedniego uprawnienia, będzie łamał prawo.

[nice_info]Dodał, że kategoria A1 będzie obejmować motocykle nieprzekraczające pojemności 125 cm sześc. i mocy nie większej niż 12 kilowatów. Będą mogły starać się o nią osoby, które ukończyły 16 lat. Kategoria A2 będzie dla motocykli nie przekraczających mocy 35 kilowatów oraz motocykli trójkołowych. Z kolei kategoria A będzie obowiązywać dla motocykli ciężkich, powyżej wymienionych parametrów i będą mogły je uzyskać osoby, które ukończyły 24 lata.[/nice_info]

„Już dziś w przepisach prawa poruszający się zarejestrowanym pojazdem typu quad powinien posiadać kategorię prawo jazdy B1” – przypomniał Stępień. Dodał, że w nielicznych przypadkach quady zostały zarejestrowane jako pojazdy motorowerowe i wtedy dopuszczalne są uprawnienia takie jak przy motorowerach. Przyznał jednak, że przepisy są omijane i quady są wprowadzane na rynek bez rejestracji.

Comments are closed.