Pierwsza „koszerna” wyszukiwarka w internecie

Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Gdy jest się ultraortodoksyjnym żydem, internet jest pełen pokus i niebezpieczeństw. Dlatego powstał właśnie „Koogle”, który jest „koszerny”. Koogle.co.il to wyszukiwarka, której nazwa oparta jest na grze słów – z jednej strony to oczywiście Google, a z drugiej nazwa potrawy wywodzącej się z tradycji żydowskiej. Kugel, to dobrze znana także w Polsce ziemniaczana babka – przypomina TVN24.

[nice_info]Koogle pomyślany jest tak, żeby nie wyszukiwać treści niepożądanych przez ortodoksyjnych rabinów. Korzystający z niego internauci nie znajdą zatem w sieci treści religijnie niewskazanych, np. „nieskromnych” kobiet, ale również… reklam telewizorów.[/nice_info]

Wyszukiwarka potrafi bowiem również omijać oferty sklepów internetowych, których produkty nie opowiadają zasadom rabinów. A telewizory są zabronione. Co ważne, Koogle nie działa w szabas, gdy pobożni żydzi nie mogą wykonywać niemal żadnych czynności. A wszystko w jednym celu, jak mówią twórcy, by ultraordotoksyjni żydzi też mogli korzystać ze zdobyczy cywilizacji.

Comments are closed.