Soc-rewolucja w przepisach o ruchu drogowym!

REKLAMA

Rewolucja w przepisach ruchu drogowego! Zmiany planuje rząd. Młodzi kierowcy dostaną prawo jazdy na dwa lata i zielony listek na szybę. Mało tego, każdy doświadczony szofer będzie musiał wymienić „prawko” co 15 lat. Za wymianę zapłaci kierowca.

[nice_info]Obostrzenia dotkną głównie kierowców świeżo po egzaminie. Prawo jazdy dostaną na próbę – na dwa lata i będą musieli jeździć z naklejką liścia klonu na tylnej i przedniej szybie – informuje „Metro”. Jeśli policja złapie ich na trzech wykroczeniach (np. przekroczeniu prędkości) lub jednym drogowym przestępstwie (np. spowodowaniu wypadku), to czeka ich nowy egzamin.[/nice_info]

REKLAMA

Jednak to jeszcze nie koniec wielkich zmian! Obecnych kierowców czeka kolejna wymiana praw jazdy. Wynika to z dyrektywy unijnej z 2006 r., która wprowadza jednolity wzorzec dokumentu na terenie całej Wspólnoty.

[nice_info]Za wymianę zapłaci kierowca – obecnie to 70,50 zł – będzie miał na to czas do 2033 r. Kiedy dokładnie zostanie zmuszony do wymiany – nie wiadomo. Nowe prawa jazdy nie będą jednak bezterminowe. Dokument wydawany będzie na 15 lat, by zgodnie z unijnym wymogiem zdjęcie w nim zamieszczone było aktualne. Kierowcy ciężarówek będą zaś wymieniać dokumenty co pięć lat, a przy tej okazji każdy będzie badany przez lekarza i psychologa.[/nice_info]

Takie zmiany rząd chce przyjąć już za tydzień. Jeśli Sejm zaakceptuje pomysły rządu, nowe przepisy zaczną obowiązywać już pod koniec 2009 roku.

REKLAMA