Socjalizm w natarciu czyli jak rząd zapcha dziurę budżetową?

Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Pomysły rządu na dziurę budżetową? Proszę bardzo: powrót trzeciej stawki PIT w wysokości 40 procent, podniesienie składki rentowej, wyższe stawki VAT i akcyzy, a na koniec dziura budżetowa wynosząca 50 miliardów złotych – o tym mieli dyskutować politycy PO i PSL na poufnej rozmowie na temat stanu finansów państwa.

[nice_info]Tak twierdzi Radio ZET i przedstawia szczegóły wczorajszego poufnego spotkania w kancelarii premiera, na którym minister finansów przedstawił szefowi rządu stan budżetu. Jacek Rostowski miał przyznać, że w tym roku w kasie państwa może zabraknąć ponad 50 miliardów złotych.[/nice_info]

Na spotkaniu rozważano, jakie decyzje w związku z trudną sytuacją budżetową będzie musiał we wrześniu podjąć rząd. Dotyczyć one będą przyszłego roku. Wśród pomysłów – najtrudniejsze do wyjaśnienia opinii publicznej – będzie przywrócenie trzeciej stawki PIT dla najbogatszych, w wysokości 40 procent – podaje Radio ZET, które dotarło do szczegółów poufnych rozmów PO-PSL.

[nice_info]Kolejna decyzja, z którą będzie musiał zmierzyć się rząd, dotyczyć ma podniesienia składki rentowej. Chodzi o 3-procentowy wzrost, rozłożony następująco: o 1 procent wzrośnie składka płacona przez pracownika, o 2 procent część odprowadzana przez pracodawcę. Zakłada się, że składka będzie stopniowo od 2011 roku spadać o jeden procent, aby wrócić do wysokości obowiązującej obecnie w 2014.[/nice_info]

„W trakcie spotkania padła także propozycja podniesienia stawek VAT i akcyzy. Ze względu na stan budżetu rząd może przyjąć wszystkie te pomysły” – twierdzi informator Radia ZET z kręgów rządowych. „W tym roku nie przewidujemy wzrostu podatków, ale jest jasne, że w sytuacji, w której mamy do czynienia z poważnym kryzysem, będziemy musieli na rok 2010 i 2011 zakreślić ścieżkę poprawy finansów publicznych” – mówi oficjalnie minister Jacek Rostowski.

Comments are closed.