USA: 2 mld dol. na program wymiany samochodów

REKLAMA

Amerykański Senat zatwierdził w czwartek dodatkowe 2 miliardy dolarów na program wymiany starych samochodów na nowe, który już poprawił wyniki sprzedaży koncernów motoryzacyjnych.

[nice_info]Senat przyjął zwiększenie funduszy stosunkiem głosów 60-37 po informacji od przedstawicieli administracji, że początkowa pula 1 miliarda USD rozeszła się w ciągu zaledwie 10 dni, skutkując sprzedażą ponad 200 tys. aut.[/nice_info]

REKLAMA

Program „cash for clunkers” (pieniądze za wrak), obwarowany wieloma warunkami, umożliwia właścicielom samochodów uzyskanie do 4,5 tys. dolarów „pomocy” innych podatników wymianę starego samochodu na bardziej ekonomiczny. Na maksymalną dopłatę mogą liczyć właściciele, którzy wymienią samochód mogący przejechać 18 mil na galonie paliwa (zużywający 13 litrów na 100 km) na auto osiągające co najmniej 28 mil na galonie (8,4 litra na 100 km).

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

[nice_info]W zeszłym tygodniu program został przegłosowany w Izbie Reprezentantów. Teraz czeka na podpis prezydenta Baracka Obamy, który w oświadczeniu po czwartkowym głosowaniu nazwał go sukcesem.[/nice_info]

Senaccy zwolennicy programu argumentowali, że dzięki niemu lipiec był dla przemysłu motoryzacyjnego w USA najlepszym miesiącem od niemal roku. Krytycy, w większości Republikanie, twierdzą z kolei, że program oznacza tworzenie długu, którego ciężar poniosą kolejne pokolenia.

REKLAMA