Ameryka pogrąża się w długach

Amerykański deficyt budżetowy i dług publiczny wzrosną w najbliższych latach na skale niespotykaną od II wojny światowej – wynika z ogłoszonych przez Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) i Biały Dom prognoz gospodarczych.

[nice_alert]Deficyt federalny ma wynieść w tym roku prawie 1,6 biliona dolarów, co oznacza jego potrojenie od zeszłego roku. Stanowiłby on już 11,2 proc. PKB. CBO przypisuje to niemal w całości „recesji, w wyniku której zmalały dochody podatkowe”.[/nice_alert]

Biuro Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu przewiduje, że wysoki deficyt będzie się utrzymywał przez kilka najbliższych lat – szacuje się go średnio na ponad 800 mln dolarów rocznie do 2019 r.
Zmusi to rząd do dalszego zaciągania długu tak, że do 2019 r. wzrośnie on prawdopodobnie do prawie 23 bilionów dolarów. Stanowiłoby to 76,5 proc. PKB – najwyższy odsetek od 1950 roku.

[nice_info]Republikańska opozycja wykorzystała podane we wtorek liczby do kolejnej krytyki administracji Baracka Obamy. – Amerykanie są głęboko wstrząśnięci eksplozją wydatków i zadłużenia w Waszyngtonie – powiedział republikański kongresman Paul Ryan z Komisji Budżetowej Izby Reprezentantów.[/nice_info]

Comments are closed.