„NIE!” Francuzów dla „podatku od emisji CO2”

REKLAMA

Dwie trzecie mieszkańców Francji sprzeciwia się podatkowi od emisji CO2, który rząd tego kraju chce wprowadzić od przyszłego roku – wynika z ujawnionego w czwartek sondażu instytutów TNS Sofres/Logica dla radia Europe1.

[nice_info]O planie nałożenia ekologicznego podatku rząd Francois Fillona poinformował w końcu sierpnia. W zamierzeniu pomysłodawców podatek ma zredukować czterokrotnie do 2050 roku ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.[/nice_info]

REKLAMA

Niechęć do tego pomysłu połączyła zwolenników różnych opcji – wypowiedziała się przeciw niemu większość lewicy, prawicy, a nawet Zielonych.

[nice_alert]Idea podatku od emisji CO2 wywołuje we Francji od kilku dni burzliwe dyskusje. Protestuje przeciw niemu opozycja, w tym zwłaszcza… Partia Socjalistyczna (PS)!. Krytykuje ona projekt jako pretekst do podniesienia podatków, w dodatku „niesprawiedliwy społecznie”, gdyż uderzy on w najbiedniejsze gospodarstwa domowe. Bardziej ostrożni w krytyce są francuscy Zieloni, popierający zasadniczo pomysł ekologicznego podatku, którzy jednak czekają na przedstawienie przez rząd szczegółów jego realizacji.[/nice_alert]

Jak podał w czwartek premier Francois Fillon, wysokość podatku nałożonego na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa ma wynieść 14 euro na 1 tonę emitowanego dwutlenku węgla. Wcześniej rząd podawał kwotę ponad dwukrotnie wyższą. Wprowadzenie podatku podniosłoby cenę paliw bezołowiowych i oleju napędowego oraz koszt ogrzewania w gospodarstwach domowych.

REKLAMA