Wspaniałomyślność UE nie zna granic: Z podatków sfinansują 30 proc. batali o klimat

REKLAMA

Unia Europejska może zaoferować sfinansowanie około 30 procent wydatków na walkę ze zmianami klimatycznymi – głosi raport UE przygotowany na konferencję klimatyczną, która odbędzie się w grudniu w Kopenhadze – podała w piątek agencja Reutera.

[nice_info]”Uczciwą stawką” dla UE byłoby pokrycie 20-30 procent wydatków. Międzynarodowe negocjacje w sprawie zmian klimatycznych znalazły się w impasie. Jedyną drogą wyjścia z niego jest sformułowanie zasad określenia potrzeb i sposobu obciążeń” – czytamy w projekcie raportu.[/nice_info]

REKLAMA

„Kraje rozwijające się potrzebują do 2020 roku 66-80 mld euro na ograniczenie emisji przemysłowych i energetycznych, powstrzymanie procesu wycinania lasów i przygotowanie się na globalne ocieplenie” – głosi raport. Jednak część organizacji ekologicznych uważa, że potrzeby finansowe są znacznie większe i wynoszą około 140 mld euro.

Specjalnymi podatkami mają być obciążone żegluga i lotnictwo, ok. 38 mld euro ma pochodzić od emitującego zanieczyszczenia przemysłu.

[nice_alert]Na konferencji w Kopenhadze ma być podpisana umowa o redukcji emisji dwutlenku węgla po roku 2012 (tzw. post-Kioto). „Sukces” tego spotkania zależy w dużej mierze od tego, czy i za ile kraje rozwijające się zechcą wesprzeć wysiłki uprzemysłowionych potęg w walce ze zmianami klimatycznymi.[/nice_alert]

REKLAMA