SYMBOLICZNE złagodzenie kar dla kierowców bez OC i NATYCHMIASTOWA reakcja KE!

Prenumerata NCZ! z prezentem

Komisja Europejska domaga się od Polski wyjaśnień dlaczego złagodziła kary dla nieubezpieczonych kierowców. Jeśli tłumaczenia okażą się niewystarczające, policja znowu będzie mogła odholować samochód bez polisy OC.

[nice_info]Skargę do Komisji Europejskiej w tej sprawie napisała Polska Izba Ubezpieczeń po tym, jak polski parlament złagodził w czerwcu tego roku sankcje za brak ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele przekonywali, że nowe przepisy są „niezgodne z prawem unijnym, w ramach którego każde państwo członkowskie ma obowiązek podejmować wszelkie stosowne środki, aby wszystkie samochody na jego terytorium były ubezpieczone”.[/nice_info]

Niestety nikt obowiązku ubezpieczenia nie zniósł. Posłowie uznali jedynie, że obecny system kar jest zbyt restrykcyjny. Zmienili przepisy ustawy o ruchu drogowym tak, aby policja nie mogła odholować auta w przypadku braku polisy (policjant wystawia jedynie mandat). Dzięki temu „powiewowi wolności” kierowca nie musi płacić za odholowanie pojazdu (200-400 zł) oraz za parking (kilkadziesiąt złotych dziennie).

Te symboliczne złagodzenie przepisów nie spodobało się towarzystwom ubezpieczeniowym: – Nawet jeśli okaże się, że kierowca takiej polisy nie ma, policjant wlepi mandat, a on będzie mógł jeździć dalej bez OC – tłumaczył Marcin Tarczyński z PIU.

źródło: Gazeta Wyborcza, NCZ!

Comments are closed.