REKLAMA

Będzie 280 milionów euro dodatkowej pomocy dla producentów mleka w Unii Europejskiej – zapowiedziała komisarz do spraw rolnictwa Mariann Fischer Boel. O wsparcie dla sektora mlecznego zwróciło się 21 krajów, w tym Polska. W całej Europie rolnicy organizowali w tej sprawie protesty, o których na bieżąco informowaliśmy.

[nice_info]– Opróżnię swoje kieszenie i wydobędę 280 mln euro dla rolników – powiedziała unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer-Boel tuż przed rozpoczęciem posiedzenia ministrów rolnictwa „27” w Luksemburgu. Jednym z głównych tematów był trwający kryzys na rynku mleka, związany ze spadkiem cen w skupie o nawet 30 proc.[/nice_info]

REKLAMA

Ministrowie rolnictwa z 21 krajów (w tym Polski), pod wodzą Niemiec i Francji, apelowali o dodatkowe 300 mln euro z przyszłorocznego budżetu UE. Apel poparł Parlament Europejski.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

[nice_info]Te 280 mln euro to wszystko, co mam. Nie mam konta w Szwajcarii, ani gdzie indziej – przekonywała komisarz, która dotychczas była przeciwna wydaniu dodatkowych pieniędzy na wsparcie produkcji mleka. Twierdziła, że nie jest to możliwe, gdyż trzeba by zmniejszyć wydatki na wsparcie i regulację innych rynków rolnych.[/nice_info]

21 krajów podpisało się pod apelem o „nową regulację” rynku mleka, a także walkę ze „spekulacją w łańcuchu między producentem a konsumentem, w trosce o sprawiedliwe ceny i dochody rolników”.

O – jak się okazała – skutecznych protestach mleczarzy pisaliśmy m.in. w artykule „Terroryści spełniają groźbę: Masowo wylewają mleko” oraz „Mleczarze grożą wstrzymaniem dostaw„.

REKLAMA