Założyciel TVN nie żyje

REKLAMA

Jan Wejchert nie żyje. Zmarł założyciel i prezydent Grupy ITI, współtwórca wielu stacji telewizyjnych, w tym TVN i TVN24. Współwłaściciel grupy Onet, platformy satelitarnej „n”, Multikina, Legii Warszawa. Miał 59 lat. Umarł niespodziewanie po ciężkiej, krótkiej chorobie. Przyczyną śmierci była silna infekcja bakteryjna i niewydolność serca. Jan Wejchert od 1993 roku zmagał się z białaczką.

źródło: TVN24

REKLAMA

Jak informuje Wikipedia, w 1976 r. został polskim pełnomocnikiem frankfurckiej firmy Konsuprod, GmbH&Co, która otrzymała zgodę na działalność na terenie PRL i była zabezpieczana przez Departament II MSW PRL. Był także właścicielem firmy Contal International Ltd, ulokowanej w Irlandii na obszarze doków portowych, które stanowiły obszar tzw. raju podatkowego.

[nice_info]W 1984 r. założył wspólnie z Mariuszem Walterem firmę ITI (International Trading and Investment), zajmującą się na początku produkcją chipsów. Firma otrzymała koncesję od władz PRL na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję filmów na kasetach video w Polsce. W 2007 zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej TVN. W połowie marca 2008 Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Antoni Macierewicz nie musi przepraszać Jana Wejcherta za słowa o jego związkach z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi ponieważ nie wypowiedział je jako osoba prywatna tylko jako urzędnik państwowy. Za te słowa Wejcherta przeprosiło Ministerstwo Obrony Narodowej.[/nice_info]

Zajmował 8. miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika Wprost z 2007. Jego majątek wycenia się na 3,6 mld PLN.

źródło: Wikipedia, Wp.pl

REKLAMA