Francja pożyczy 35 miliardów euro na inwestycje „zasadnicze dla przyszłości”

Prenumerata NCZ! z prezentem

Państwo francuskie zamierza pożyczyć w przyszłym roku od prywatnych firm 35 mld euro, by sfinansować „zasadnicze dla przyszłości inwestycje” – wynika z raportu o tzw. „wielkiej pożyczce”, wręczonego w czwartek prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu.

[nice_info]Prace nad „narodową pożyczką” rozpoczęły się z inicjatywy francuskiego szefa państwa latem bieżącego roku. Zdaniem prezydenta, zaciągnięcie przez państwo kredytu na rynku wewnętrznym pozwoli na sfinansowanie „priorytetów narodowych” kluczowych dla „przyszłości Francji”. Zwolennicy pożyczki uważają, że jest to lepszy niż podniesienie podatków sposób finansowania publicznych inwestycji, natomiast zdaniem przeciwników pogłębi i tak wysoki deficyt budżetowy a pożyczkę i tak trzeba będzie spłacić z… podatków.[/nice_info]

W czwartek szefowie powołanej przez prezydenta komisji ds. pożyczki – byli premierzy Michel Rocard i Alain Juppe – wręczyli Sarkozy’emu raport z konkluzjami w tej sprawie. Raport ten ustala limit zapożyczenia się przez państwo na 35 miliardów euro, zaznaczając, że łącznie z dodatkowymi prywatnymi środkami wszystkie inwestycje będą kosztować łącznie ponad 60 miliardów euro.

[nice_info]Komisja Rocard-Juppe proponuje 7 priorytetowych dziedzin, na których sfinansowanie ma być przeznaczona pożyczka. Największe środki – 16 mld euro – mają być zainwestowane w „badania naukowe, szkolnictwo wyższe i innowacje”. Oprócz tego pożyczka wesprze kwotami od 2 do 4,5 miliarda kilka innych sektorów, w tym „rozwój społeczeństwa informacyjnego”, prace nad budową „ekologicznych miast jutra”, przygotowanie „pojazdów przyszłości” czy udoskonalenie technologii wytwarzania „czystej” energii, m.in. w elektrowniach jądrowych.[/nice_info]

Ostateczną decyzję o kwocie i sposobie przeprowadzenia wielkiej pożyczki ma podjąć na początku grudnia prezydent Sarkozy. Pałac Elizejski poinformował w czwartek, że przed decyzją w tej sprawie szef państwa skonsultuje się ze związkami zawodowymi i pracodawcami, a premier Francois Fillon – z głównymi partiami politycznymi.

O „narodowej pożyczce” pisaliśmy już wcześniej m.in. w tekstach: Zadłużania ciąg dalszy. Sarkozy rozpisze “wielką pożyczkę narodową”. oraz „Zadłużania ciąg dalszy. Sarkozy rozpisze “wielką pożyczkę narodową”.

Comments are closed.