W poniedziałek 9 listopada, jak co roku, w stolicy USA wręczano Templeton Freedom Award – nagrodę przyznawaną przez amerykańską Fundację Badań Ekonomicznych Atlas. W tym roku laureatem tej prestiżowej nagrody jest polski, wolnorynkowy think tank – Instytut Globalizacji. Oprócz pamiątkowej statuetki fundacja otrzymała czek na 10 tys. dolarów.
[nice_info]Fundacja Badań Ekonomicznych Atlas to sieć ponad 200 wolnorynkowych instytutów spraw publicznych z całego świata. Nagroda Templetona należy do najbardziej prestiżowych, a jej fundatorem jest Templeton Foundation, jedna z największych fundacji dobroczynnych na świecie. Jej szefem jest John Templeton – potomek słynnego inwestora, twórcy globalnych funduszy inwestycyjnych Franklin Templeton Investments. Rodzina Templetonów to gorliwi chrześcijanie, dlatego chętnie wspierają inicjatywy republikańskiej i libertariańskiej prawicy.[/nice_info]
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród w waszyngtońskim hotelu Mayflower była szczególna, bowiem odbywała się w 20. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego i zgromadziła wielu znamienitych gości z całego świata. Instytut Globalizacji nagrodę uzyskał za wydanie książki „Mitologia efektu cieplarnianego” Tomasza Teluka (do kupienia w księgarni NCZ! – tutaj).
[nice_info]W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że „Instytut Globalizacji otrzymał wyróżnienie za wzbogacenie debaty publicznej nt. globalnego ocieplenia. (…) Trzeba zawsze pamiętać, że Unia Europejska nie ewoluuje w stronę państwa minimalnego i rządów prawa. Miejmy nadzieje, że instytucje takie jak Instytut Globalizacji będą wzmacniały Polskę, aby się temu przeciwstawić. (…) Ta młoda organizacja pokazała, że jest w stanie rozwijać debatę z establishmentem”. Fundacja Atlas doceniła odwagę autora NCZ! i Instytutu w dążeniu do prawdy i nieuleganiu popularnym schematom myślowym, mogącym nieść za sobą zagrożenie dla wolności jednostki i świata. W rywalizacji Instytut Globalizacji pokonał 130 konkurentów z 47 krajów świata.[/nice_info]
Kulminacyjnym punktem wieczoru okazała się przemowa dr. Alana Korsa, historyka z Uniwersytetu Pensylwanii, o okrucieństwach komunizmu i mentalnym spustoszeniu, które lewica uczyniła w świadomości ludzi Zachodu. Uroczystość zakończona została projekcją filmu „Singing revolution”, traktującego o zwycięskiej drodze dzielnego narodu estońskiego do wyzwolenia spod jarzma sowieckiej okupacji.
W kuluarowych rozmowach z przedstawicielami różnych instytutów spraw publicznych z całego świata dominował temat skuteczności w nagłaśnianiu i realizacji wolnościowych postulatów. W zgodnej opinii większości, partie polityczne, nawet te libertariańskie i konserwatywne, są najmniej efektywnym nośnikiem wolnościowego przekazu, bowiem są one niszowe, co wynika z faktu, że energia zużywana jest tam na różnego rodzaju rozgrywki wewnętrzne i gry wyborcze. O wiele większą rolę w debacie publicznej odgrywają think tanki. Poprzez swoją wytężoną pracę badawczą, mają szansę dotrzeć do szerokiej opinii publicznej, a nie tylko do sympatyków. Think tanki skutecznie wpływają również na polityków. Przykładem takiego oddziaływania jest np. kompleksowy plan wprowadzenia podatku liniowego na Słowacji, dzieło młodych ekonomistów z Instytutu im. Hayeka w Bratysławie.
Nie ulega wątpliwości, że w nadchodzących trudnych czasach batalii o wolność gospodarczą to właśnie wolnorynkowe instytuty spraw publicznych staną na froncie walki w pierwszym szeregu.