Z inicjatywy felietonistów NCZ! historycy zbadają przemilczane ludobójstwo na Polakach

Prenumerata NCZ! z prezentem

„Nieznane ludobójstwo” – to pierwszy w Polsce program historyczny realizowany przez gliwicki Instytut Globalizacji (członkiem instytutu są m.in. Tomasz Sommer oraz Tomasz Teluk). Jego efektem będzie publikacja trzech książek przedstawiających okoliczności ludobójstwa, którego ofiarą padli Polacy w ZSRR w latach 1936-1939. Instytut zamierza także zrealizować film dokumentalny.

[nice_info]Historycy uniwersyteccy nie zajmują się tą kwestią i dlatego sprawa do tej pory nie została dokładnie zbadana i nie wydano na jej temat żadnej monografii. – Dlatego Instytut Globalizacji postanowił zmienić tę sytuację i przybliżyć Polakom ten nieznany epizod polskiej historii – mówi dr Tomasz Sommer, koordynator programu i wiceprezes instytutu.[/nice_info]

Według danych stowarzyszenia Memoriał z 1997 r. ofiarą stalinowskiego ludobójstwa w latach 1936-1939 padło co najmniej 111 tys. osób. Jednak według najnowszych dokumentów uzyskanych przez Instytut Globalizacji szacunki te trzeba kilkakrotnie zwiększyć – podkreśla m.in. „Nasz Dziennik”.

źródło informacji: materiały własne, Nasz Dziennik, PAP, Gazeta Wyborcza