UE za dotkliwym karaniem rybaków

Prenumerata Najwyższego Czasu!

Rządy wszystkich państw UE zgodziły się na początku grudnia, aby dotkliwie karać wszystkich tych rybaków, którzy przekraczają tzw. limity połowowe. Rybakom niepokornym grozi nawet dożywotnia utrata wymaganych przez UE licencji.

[nice_info]Nowe rozporządzenie UE przewiduje specjalny system punktów karnych dla rybaków łamiących europrzepisy. Po popełnieniu określonej liczby wykroczeń i zebraniu odpowiedniej liczby tych punktów ma to prowadzić do automatycznej utraty licencji – albo na kilka miesięcy, albo na zawsze. Wedle projektu UE, nowy system kontroli i wykorzystanie na wielką skalę satelitarnego systemu monitorowania statków ma pozwolić na szybki przepływ informacji i dokładne śledzenie, kto, gdzie, kiedy i ile ryb złowił i jakiego gatunku.[/nice_info]

Czy to oznacza, że już za kilka miesięcy z polskich sklepów mogą zniknąć niektóre gatunki tradycyjnie spożywanych u nas ryb? Może nie znikną, ale na pewno będą droższe. Bo „regulacje” i przepisy UE oznaczają nie tylko europostęp, ale i powszechną drożyznę towarów i usług – zasadniczo największą na całym świecie.

Comments are closed.