Jaki jest koszt założenia partii która wygra wybory?

Prenumerata Najwyższego Czasu!

Założenie partii, która odniesie sukces wyborczy, to koszt ok. 100 mln zł., oczywiście wydawanych przez kilka lat – powiedział Rzeczpospolitej twórca wielu kampanii wyborczych, Sebastian Drobczyński. Zastrzegł przy tym, że mówi o „partii na poziomie LPR czy Samoobrony z 2005 r”.

Zdaniem cytowanych przez „Rzeczpospolitą” ekspertów choć partię tworzy się latami to „w pół roku można stworzyć ugrupowanie do tzw. pierwszego otwarcia, czyli żeby zaistniała w świadomości wyborców”. Realnie na taki sukces musi pracować minimum sto osób i oczywiście bez „znacznych pieniędzy się nie obejdzie”.

„Przywódca partii musi mieć poparcie w terenie. To jest brzydka prawda o liderze” – podkreśla Drobczyński. „Nie wybieramy go przez pryzmat charyzmatyczności, ale dlatego, że ma wszędzie macki – w Zegrzu, Białymstoku czy Wrocławiu. Ma wpływy, każdemu tę władzę dał, teraz ją odbiera. To jest najbrzydsza forma polityki, ale i jej czarna magia” – mówi „Rzeczpospolitej”.

Jak pokazują cytowane przez gazetę badania idealny lider partii musi „mieć doświadczenie, być medialny, raczej wysoki i szczupły i być mężczyzną (raczej nie kobietą)”.

To oczywiście tylko ciekawostka dająca jednak do myślenia.