Francja spróbuje uregulować islam

REKLAMA

Francja chce narzucić reguły islamowi. Zgodnie z zapowiedziami, Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) organizuje 5 kwietnia specjalny konwent poświęcony problemom islamu we Francji. Politycy i specjaliści dyskutują nad możliwością wprowadzenia decyzji administracyjnych, które regulowałyby funkcjonowanie religii muzułmańskiej we Francji. Zadanie takie narzucił prezydent Sarkozy, który uważa, że problem jest dość pilny, bo jego kraj „płaci obecnie za ślepotę polityki migracyjnej lat 80. i uznanie islamu za swoiste tabu, podobnie jak kwestii laickości”.

Sarkozy chce stworzenia islamu francuskiego, a nie tylko obecności islamu we Francji. Zebrani mają znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to zrobić. Ścieżkę przetarła tu już ustawa o zakazie noszenia burek.

REKLAMA

Teraz chce się administracyjnie ograniczyć takie zjawiska jak np. publiczne modły muzułmanów, zagraniczne finansowanie budowy meczetów czy import imamów – dość często radykalnych – z zagranicy. Temat islamu stanie się zapewne także przedmiotem prezydenckiej kampanii wyborczej w 2012 roku. Prezydent dość śmiało wszedł na podwórko rezerwowane dotąd dla Frontu Narodowego i chce pokazać, że nie tylko nie boi się podejmować tematu ekspansji islamu, ale też potrafi w „cywilizowany” sposób tę kwestię rozwiązywać.

Konieczność bezpośredniego zmierzenia się z problemem zrodziła także codzienna praktyka. Informacje płynące od służb policyjnych i administracji pokazują, że wspólnoty
muzułmańskie coraz częściej używają w stosunku do władz lokalnych metody faktów dokonanych, wymuszając respektowanie przez świecką administrację swoich praw religijnych. Wywiad wewnętrzny donosi także o coraz bardziej antyzachodnim i radykalnym nauczaniu imamów.

Konwent dyskutować będzie m.in. o liczbie potrzebnych muzułmanom meczetów, kształceniu imamów i finansowaniu miejsc kultu. Spodziewane są propozycje konkretnych
uregulowań administracyjnych dotyczących takich obszarów jak szkoła czy ulica. Mają to być zarówno ustawy parlamentarne, jak i dekrety władz samorządowych. Zamierza się także doprowadzić do polubownych uzgodnień pomiędzy wspólnotami islamskimi a władzami lokalnymi.

REKLAMA