Jan Paweł II oficjalnie jako błogosławiony

REKLAMA

„Spełniając pragnienie naszego brata (…) wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” – tą formułą Benedykt XVI postawił wiernym Kościoła katolickiego Karola Wojtyłę za wzór do naśladowania (łac. czasownik 'beatificare’ oznacza 'wyróżniać’).

Zgodnie z konstytucją apostolską DIVINUS PERFECTIONIS MAGISTER (łac. „Boski Nauczyciel doskonałości”; nota bene: tytuły większości dokumentów sygnowanych przez Stolicę Piotrową biorą swoje nazwy od pierwszych wyrazów tekstu; jest to tradycja sięgająca czasów formowania się kanonu Starego Testamentu – Żydzi nadawali nazwy poszczególnym księgom w oparciu o zdanie rozpoczynające tekst) Kościół katolicki uznaje, że „przyglądając się życiu tych, którzy wiernie naśladowali Chrystusa, otrzymujemy nową motywację i pobudkę do szukania przyszłego Miasta i poznajemy najpełniej drogę, po której wśród zmienności świata, stosownie do stanu i warunków każdemu z nas właściwych, możemy dojść do doskonałego zjednoczenia z Chrystusem, czyli do świętości”.

REKLAMA

Postawienie Jana Paweł II za wzór do naśladowania jest więc kontynuacją tradycji sięgającej pierwszych wieków chrześcijaństwa. Kościół „zawsze wierzył w to, że Apostołowie i Męczennicy są ściśle złączeni z nami w Chrystusie, okazywał im szczególna cześć razem z błogosławioną Dziewicą Maryją i świętymi Aniołami oraz pobożnie wzywał ich wstawiennictwa i pomocy”.

Papież podkreślił w homilii wygłoszonej podczas mszy na placu św. Piotra, że „chciał, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiegał w sposób możliwie najszybszy”. Benedykt XVI podkreślił, że „oczekiwany dzień, przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu”. Kościół ogłosił papieża błogosławionym w zaledwie sześć lat po pogrzebie.

Według informacji podanej przez Polską Agencję Prasową wśród przybyłych na plac św. Piotra znaleźli się prezydent Włoch Giorgio Napolitano, Meksyku Felipe Calderon, Bośni Bakir Izetbegović, Albanii Bamir Topi, Estonii Toomas Hendrik Ilves, Beninu Thomas Yayi Boni, Kamerunu Paul Biya, Demokratycznej Republiki Konga Denis Sassou Nguesso, Hondurasu Porfirio Lobo Sosa. We włoskiej delegacji jest również premier Silvio Berlusconi oraz przewodniczący obu izb parlamentu. Przybył uważany ze despotę przywódca Zimbabwe Roberta Mugabe. Belgię reprezentuje rodzina królewska – król Albert II z królową Paolą, Francję – premier Francois Fillon, Litwę – premier Andrius Kubilius, Stany Zjednoczone – ambasador.

REKLAMA