Jak napisał Korwin-Mikke „partia mająca ambicję zostać trzecia siłą polityczna w kraju, która czuła na placach rosnące poparcie ludzi zrażonych do Bandy Czworga – nie uzbierała we właściwym czasie właściwej liczby właściwie złożonych podpisów”. Najprawdopodobniej Kongres Nowej Prawicy zarejestrował się w połowie okręgów co oczywiście pozwoli walczyć w nadchodzących wyborach. Będzie jednak trudniej. Tylko partie, które skutecznie zebrały podpisy w całym kraju otrzymają jednolity numer listy wyborczej oraz uzyskają darmowy czas na reklamę w telewizji publicznej… Fakt, że sympatycy KNP nie zmobilizowali się na etapie przygotowania do wyborów raczej źle wróży kampanii, której apogeum jest dopiero przed nami (kluczowe będą ostatnie trzy tygodnie przed wyborami). A może prestiżowa porażka zadziała jak zimny prysznic?

Oprócz gorącego komentarza Tomasza Sommera (dostępny tutaj – kliknij) publikujemy fragmenty oświadczenia Korwin-Mikkego:

„Omówienie wyników poszczególnych okręgów znajdzie się zapewne za parę godzin na stronie partyjnej (nowaprawica.org.pl – przez wzgląd na bardzo dużą ilość zapytań do bazy danych, strona może przez pewien czas nie działać w ogóle lub działać niestabilnie – dop. red.) i będą składane protesty, gdyż kilka komisyj wyborczych dokonało obstrukcji – ale prawda jest taka, że gdybyśmy te podpisy złożyli o trzy dni wcześniej, to nic by nam nie przeszkodziło w zarejestrowaniu 41 Okręgów. Jaki będzie skutek protestów? Zobaczymy. Zostaniemy wprawdzie zarejestrowani w ± 24 Okręgach (mam sprzeczne informacje mówiące o 22 i 25) (….) to powiedzmy jasno: komisje okręgowe mają ustawowy termin trzech dni na wydanie poświadczeń o zarejestrowaniu – i to, że dosłownie kilka zrobi to dziś, czyli na drugi dzień, nie usprawiedliwia niedociągnięć w naszych własnych działaniach. Partia, która chce obalenia reżymu, powinna się liczyć i z tym, że wszystkie komisje wydadzą zaświadczenia po trzech dniach! I na wszelki wypadek zebrać podpisy nie w 22 lecz w 25 Okręgach. (…) Warszawa zmobilizowała się – i w jeden dzień uzbierała 2000 podpisów. W związku z tym dotrzymałem obietnicy i startuję z jej listy. Powstaje pytanie: dlaczego nie można było takiej samej mobilizacji zarządzić trzy dni wcześniej – i podobnie w kilku innych Okręgach? Oczywista odpowiedź: od poniedziałku zbierało się lepiej, bo część ludzi wróciła już z wakacji. A poza tym: Polacy mobilizują się na ostatnią chwilę. Przypominam też, że na to, by zarejestrować się we wszystkich 41 Okręgach wystarczy zarejestrować sie w 21; w pozostałych nie trzeba już wtedy zbierać list z poparciem podpisami. Jednak zarejestrowanie się w całym kraju jest warunkiem do uzyskania jednolitego numeru listy w całym kraju – i uzyskania darmowego czasu w TVP. (…) Poważnym minusem będzie brak czasu ustawowego w TVP – ale te ogłoszenia mało kto ogląda. Jeśli uzbieracie Państwo odpowiednią ilość pieniędzy – damy za to spoty płatne, znacznie lepiej oglądalne. Oraz ogłoszenia w tych radio i TV regionalnych, gdzie startujemy – czyli w grubo ponad połowie Polski.” (…) Rozczarowaniem jest Bielsko-Biała i Sosnowiec – a pełną kompromitacją Gdańsk i Poznań (!). Wnioski zostana wyciągnięte – chciałbym jednak, by wszyscy krytycy najpierw spytali samych siebie: „A co JA zrobilem, by pomóc partii, ktora dopiero się scala?”

Michalkiewicz. The Movie