Kto wymyślił „polskie obozy koncentracyjne”? Ciekawe artykuły z „Wręcz Przeciwnie”

Prenumerata NCZ! z prezentem

W 1956 r. oficerowie tajnej zachodnioniemieckiej komórki kontrwywiadowczej „Agencja 114” – zaproponowali propagowanie terminu „polskie obozy koncentracyjne” w odniesieniu do niemieckich obozów zagłady na terytorium Polski – ustalił tygodnik „Wręcz Przeciwnie”. „Odrobina fałszu w historii, po latach może łatwo przyczynić się do wybielenia historycznej odpowiedzialności Niemiec za Zagładę” – przekonywał przełożonych autor planu Alfred Benzinger, były nazista, a zarazem szef „Agencji 114”. Plan zyskał wysoką ocenę i akceptację Reinharda Gehlena, szefa zachodnioniemieckiego wywiadu. Rozpoczęta wówczas operacja zrzucania winy na Polaków odniosła sukces, o którym nie marzyli twórcy. Tylko w tym roku trzy wysokonakładowe niemieckie gazety użyły sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Na świecie było takich przypadków kilkadziesiąt!

Więcej na temat tzw. „Planu Grubasa” w pierwszym numerze „Wręcz Przeciwnie”, który od dziś (26 września) jest już dostępny w kioskach. Z ciekawszych artykułów polecamy również:
– Najwyższa półka – ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy 2011 r.
– Casino Gdańsk – jak tworzyło się imperium PO, fragmenty niepublikowanej książki Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego o Donaldzie Tusku
– Będziemy żyć 1000 lat – rozmowa z dr. Aubreyem de Greyem, brytyjskim gerontologiem, dyrektorem naukowym fundacji SENS
– Szkoła beznadziei – jak Ministerstwo Edukacji Narodowej niszczy przyszłość naszych dzieci
– Chłosta dla przestępców – rozmowa z prof. Peterem Moskosem z John Jay College of Criminal Justice w Nowym Jorku, autorem książki „W obronie chłosty”
…oraz oczywiście felieton Korwin-Mikkego!

Comments are closed.