Premier Węgier żąda zwrotu pieniędzy wypłaconych Żydom przez swojego poprzednika

Węgierski rząd premiera Wiktora Orbána wystąpił do Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych o zwrot „nieuzasadnionych sum pieniężnych” przekazanych dla węgierskich Żydów ocalałych z Holokaustu i mieszkających poza granicami kraju. W 2007 roku rząd p.Franciszka Gyurcsánya (poprzedni, lewicowy premier) lekkomyślnie (?) zobowiązał kraj do wpłaty 21 mln dolarów „na konto Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych – amerykańskiej fundacji wspierającej m.in. węgierskich Żydów ocalałych z Holokaustu i zamieszkałych w USA oraz ich spadkobierców”.

Mimo wielokrotnych próśb aktualny rząd węgierski nie otrzymał informacji, na jakie cele zostały przeznaczone wpłacone już pieniądze, i uznał, że w tej sytuacji należy żądać ich zwrotu, gdyż dyskryminuje to węgierskich obywateli pochodzenia żydowskiego pozostałych na Węgrzech.

Orbán ma więc u miedzynarodowych „elit” przechlapane. Nie dość, że odebrał władzę partii Gyurcsánya, przy której działacze naszej byłej Unii Demokratycznej to wzorowi nordycy, to teraz chce amerykańskim Żydom odebrać forsę. Zna ktoś może taki przypadek, że komuś się to udało?

Comments are closed.