Ujawniamy skandal w Katowicach. Nauczyciel usunięty za… krytykę władzy na „fejsie”

REKLAMA

Ujawniamy skandal w Katowicach. Nauczyciel usunięty za… krytykę władzy na „fejsie”. Do naszej redakcji przyszedł list następującej treści:

Chciałbym zainteresować Państwa skandaliczną sytuacją, do której doszło w mojej byłej szkole – IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach. Mój były nauczyciel wiedzy o kulturze, pan Wojciech Sawicki, został zmuszony do odejścia z pracy z powodu prezentowanych przez siebie na prywatnym profilu Facebook poglądów politycznych. Jak sam pisze, nie zapraszał do znajomych żadnego ze swoich uczniów – akceptował jedynie zaproszenia wysłane do niego. Treści, które tak oburzyły – anonimowego oczywiście – donosiciela, to głównie krytyka obecnego rządu, Unii Europejskiej oraz lewicy skierowana ze strony konserwatywno-liberalnej, wyrażana przez udostępnianie przez pana Wojtka postów z różnych obecnych na FB prawicowych stron.
Po przekazaniu sprawy do kuratorium, pan Wojtek został zmuszony do złożenia wypowiedzenia – w innym przypadku zostałby zwolniony dyscyplinarnie. W ten sposób jeden z najbardziej lubianych przez uczniów nauczycieli, przesympatyczny młody człowiek – stracił pracę przez własne poglądy polityczne. Uważam to za skandaliczną sytuację rodem z najczarniejszych czasów polskiej historii.

REKLAMA

Oto garść screenshotów z Facebooka:
1) oświadczenie p. Wojtka: http://scr.hu/9dy/o321q
2) oświadczenie IV LO: http://scr.hu/9dy/5ueci
3) odpowiedź p. Wojtka cz. 1: http://scr.hu/9dy/1sk0r
4) odpowiedź p. Wojtka cz. 2: http://scr.hu/9dy/hntnh
 
Jedynym działaniem, jakie jako wspierający p. Wojtka byli i obecni uczniowie IV Lo podjęliśmy do tej pory, było wrzucenie opatrzonego komentarzem oświadczenia p. Wojtka na serwis kwejk.pl – w szybkim czasie został udostępniony przez – do tej pory – prawie 600 osób, mimo braku umieszczenia go na stronie głównej serwisu. Na tym jednak nasze skromne możliwości się kończą. Proszę o pomoc w nagłośnieniu tej sprawy. Dotyczy ona jednocześnie kilku niezwykle istotnych dziś tematów – polskiego szkolnictwa, prywatności na Facebooku oraz represjonowania osób o prawicowych poglądach.
(Pozdrawiam, F. G. – imię i nazwisko znane redakcji)

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Nasz tygodnik w najbliższych dniach zajmie się tą skandaliczną sprawą.

REKLAMA