Gwiazdowski: System emerytalny się zawali. Nie liczcie na państwo, liczcie na siebie!

„System emerytalny się zawali” – ocenił w rozmowie z portalem interia.pl Robert Gwiazdowski. Zapewnienia rządu po reformie systemu emerytalnego (zmiany w OFE, podniesienie wieku przejścia na emeryturę do 67 r. życia), że Polacy na starość będą finansowo zabezpieczeni to kłamstwo. Kłamał „nie tylko ten rząd, ale również i poprzednie”. Zdaniem byłego szefa rady nadzorczej ZUS o czekającej Polskę katastrofie „wiedzieliśmy już w 1999 roku”, ale „próbowaliśmy (jako państwo – dop. red.) ludzi oszukać”. Gwiazdowski nie ma „absolutnie najmniejszych wątpliwości”, że osoby, które mają dzisiaj 20 lat albo 10, będą pracowały do 70. roku życia albo dłużej. Ekspert Centrum im. Adama Smitha przypomniał słowa premiera Szwecji, który założył, że od pracy do 75. roku życia nie da się uciec.

Czy w związku z powyższym powinniśmy odkładać pieniądze na własną emeryturę bez oglądania się na instytucje państwowe? Oczywiście tak, ale w obecnej sytuacji nie jest to wcale takie proste. „Problem polega na tym, że musimy odkładać, ale nie mamy z czego, bo państwo nam tyle zabiera”. Rząd (kolejny bo na obecny nie ma co liczyć) musi więc nie tylko zmniejszyć obciążania fiskalne ale równocześnie uczciwie powiedzieć młodym ludziom: „Nie liczcie na nas, liczcie na siebie”.

„Mamy wyż demograficzny stanu wojennego, który w tej chwili wchodzi na rynek produkcyjny i reprodukcyjny. Jeżeli my tym ludziom powiemy wprost: Nie liczcie na państwo, nie liczcie na ZUS, nie liczcie na OFE – liczcie na siebie i przede wszystkim róbcie dzieci, to oni mają szansę zrobić taki sam wyż, jaki my zrobiliśmy. I wtedy JAKOŚ dadzą radę”.

Comments are closed.