Orkowski: Czym Żelazna Dama zasłużyła sobie na uznanie?

„Zarówno w oczach członków Partii Konserwatywnej, jak i swych krytyków Małgorzata Thatcher osiągnęła w drugiej połowie lat 80. pozycję, jakiej nie dorównywał żaden brytyjski premier po II wojnie światowej. Nawet Harold Macmillan u szczytu powodzenia, gdy w wyborach powszechnych 1959 r. poprowadził konserwatystów do trzeciego z rzędu rekordowego zwycięstwa. Jej popularność – jeśli odliczyć aplauz towarzyszący Churchillowi jako przywódcy ogólnopartyjnej koalicji podczas II wojny światowej – dawała się przyrównać do popularności Baldwina w jego najlepszym okresie – w połowie lat 30., zanim przyćmiły go oskarżenia o politykę ustępstw wobec Hitlera. Od kadencji Lloyd George’a w czasie i tuż po I wojnie światowej nie było premiera, którego gwiazda wzniosłaby się tak wysoko przez tak długi czas. I żaden premier, po rządzącym w latach 1812-1827 lordzie Liverpool, nie sprawował swej funkcji tak długo, w sposób nieprzerwany. Upoważnia to do stwierdzenia, że Małgorzata Thatcher jest najwybitniejszym premierem brytyjskim lat pokoju w naszym stuleciu”. Tymi słowy rozpoczyna Kenneth Harris biografię wybitnej pani premier Wielkiej Brytanii. I właściwie na tym można byłoby skończyć artykuł Jej poświęcony. Bo czyż można oddać hołd w słowach piękniejszych?

Warto jednak, korzystając z okazji, napisać, czym Małgorzata Thatcher zasłużyła sobie na takie uznanie; dlaczego uważa się ją za jedną z najwybitniejszych postaci politycznych naszych czasów?

Pozwólcie zatem Państwo, że wszystkie Jej zasługi sprowadzę do wspólnego mianownika. Jest nim zaś niestrudzona walka z… państwem opiekuńczym. Paradoks? Skądże – uproszczenie, ale jak najbardziej prawdziwe. Jakkolwiek by patrzeć, wszelkie działania pani premier dążyły do ograniczania wydatków budżetowych, co przecież jest likwidacją opieki państwowej nad obywatelami. W ciągu jedenastu z górą lat pełnienia funkcji premiera potrafiła dokonać rzeczy, których nie dokonałby pewnie nikt inny. Swą konsekwencją, ale przede wszystkim efektami swoich posunięć potrafiła zjednać sobie większość poddanych Jej Królewskiej Mości do tego stopnia, że wygrywała wybory trzykrotnie z rzędu.

Do największych Jej osiągnięć zaliczyć należy: zahamowanie wpływów związków zawodowych na politykę, trzykrotny wzrost rentowności produkcji przemysłowej, 50-procentowy wzrost wydajności pracy, dziesięciokrotny spadek liczby strajków, ograniczenie bezrobocia o prawie połowę.

Dzięki prywatyzacji majątku narodowego, w tym przemysłu stalowego, naftowego, usług pocztowo-telekomunikacyjnych i innych oraz dzięki zduszeniu inflacji z 20 do 4% udało się doprowadzić kraj do poziomu nienotowanego w dziejach rozkwitu gospodarczego. Liczba właścicieli akcji potroiła się, a liczba posiadaczy własnych domów zwiększyła się o 3 miliony. To tylko niektóre osiągnięcia gospodarcze.

Do tego należałoby dorzucić efekty polityczne, jak zwycięska wojna z Argentyną o Falklandy, udział w wojnie w Zatoce Perskiej z Irakiem, konsekwentne forsowanie interesów brytyjskich na forum Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i inne. Pani Thatcher cieszyła się wielkim poważaniem nie tylko we własnym społeczeństwie. Ronald Reagan – najwybitniejszy prezydent USA – darzył Ją swoją sympatią i często zasięgał Jej opinii w różnych sprawach.

Jak to często jednak w demokracji bywa, lud w końcu zapragnął zmiany. Sondaże zaczęły wykazywać spadek popularności Małgorzaty Thatcher po tym, jak wprowadziła Ona podatek pogłówny. Nawet wewnątrz własnej partii zdania na ten temat były podzielone. Część Jej stronników wycofała poparcie, wobec czego pani premier, dla dobra partii rezygnuje z przywództwa, co w Wielkiej Brytanii automatycznie powoduje utratę premierostwa.

„Żaden z dotychczasowych premierów nie oddał urzędu z taką odwagą i godnością i w atmosferze takiego uznania” – kończy swoją książkę Kenneth Harris. Dzięki temu śmiałemu posunięciu Partii Konserwatywnej udało się wygrać wybory po raz czwarty. Tym razem na jej czele stał jednak protegowany Lady Małgorzaty – Jan Major.

Na koniec pozwólcie Państwo na osobistą dygresję. Otóż popularność i oryginalność reform pani premier zyskała tak wielkie uznanie, że od Jej nazwiska ukuto termin – „thatcheryzm”. Ponadto był taki okres, kiedy każda kobieta, która obejmowała wysokie stanowisko w jakimś kraju, pragnęła, by nazywano ją „Iron Lady” – tak jak cały świat mówił o pani Thatcher. Nawet Hanna Suchocka, której rachityczne „reformy” są mizerną atrapą zmian okresu thatcheryzmu w Zjednoczonym Królestwie, nazwana została przez przychylnych jej dziennikarzy „polską Małgorzatą Thatcher”. Prawda jednak jest taka, że żadna propaganda nie jest w stanie zniwelować różnicy w efektach gospodarczych, osiągniętych przez poszczególne państwa w porównaniu do Wielkiej Brytanii. Żadne obietnice przedwyborcze (mieszkania Kwaśniewskiego, 100 milionów Wałęsy) nie są nic warte, bo za słowami albo nie idą czyny, albo są to działania wywołujące wręcz przeciwne skutki. Prawdziwa mądrość nigdy jednak nie była prorokiem w swoim (naszym) kraju, dlatego reform w stylu thatcheryzmu nieprędko doczekamy.

(źródło: NCZ! – publikujemy w ramach cyklu wartościowych, ponadczasowych tekstów archiwalnych)

16 KOMENTARZE

 1. Cenię sobie MT, jednak nie wszystko popieram. Falklandy należą do Argentyny, a nie do imperium brytyjskiego. Nie popieram również walki ze związkami zawodowymi. Ludzie pracy, niszczeni przez chore korporacje muszą mieć swoich rzeczników i obrońców. A liberalistyczny system jest wrogiem ludzi pracy.

  • Związkowcy to nie są ludzie pracy… to są ludzie pracę utrudniający. Z samego założenia związki zawodowe powstały po to, żeby to pracownikom (a nie pracy) było lepiej – co oczywiście przyniosło w konsekwencji straty dla samych pracowników. Ot taki paradoks :)

   • Ty masz poglądy Rothschilda – Miltona Friedmana, których zupełnie nie rozumiesz. – Powtarzasz coś za innymi ludźmi jak JKM.
    To wszystko doprowadziło do tzw obecnego kryzysu, który jest kompletnie kierowany przez tą pierwszą kryminalną jednostkę. Obecne zarobki małego procentu bogatych wzrastają ponad 20%, a zarobki mas się obniżają o podobną wielkość procentową. Rothschildowie według obecnego szacunku posiadają około 450-500 trylionów dolarów. Tak się robi kryzysy, których masy nigdy nie zrozumieją. – Zrozumieją tylko ci którzy chodzą w Jezusie Chrystusie, bo tylko On jest jedyną Prawdą. Trzeba Go przyjąć do swojego serca i chodzić w Nim, a nie filozofować na sposób ludzki.

    • Na to dał Bóg wolną wolę człowiekowi żeby z niej korzystał i nie musiał słuchac fanatyków, którzy nawet nie potrafią wytłumaczyc o co im chodzi poza powtarzaniem innych „prawd objawionych”. Twoja prawda lepsza? Good for You man! Zdrówka życzę… Odys

     • NIe moja, ani twoja prawda lepsza!. Jest tylko jedna prawda, która została nam dana od Boga Ojca, a jest nią Jezus Chrystus. Jak mówi Jego Słowo, kto za Nim chodzi nie będzie chodził w ciemności.

      Bóg nam dał wolną wolę, abyśmy wybrali Jego, albo zło Szatana. Bóg nie jest dyktatorem, On chce abyśmy Go rozpoznali i powierzyli się Mu i kochali Go. Jednego człowieka wolna wola prowadzi do piekła i kompletnej zatraty, innnego do jedności z Bogiem, Prawdą, Jezusem Chrystusem.

      Czy Jezus jest Fanatykiem, i ci którzy Go przyjeli i chodzą z NIm.? Twoje oskarżenie jest oskarżeniem z Diabła. Jezus w Ew. Jana 8:44 mówi do żydów: waszym ojcem jest Diabeł i wy wypełniacie jego pragnienia.

      Jezus Chrystus w innym rozdziale mówi: Beze Mnie nic nie możecie uczynić (co by się liczyło przed Bogiem Ojcem). Nic to Nic.
      Ty nie wiesz, jak to wszystko wokół ciebie się skończy, ale zapamiętaj sobie te słowa i w porę się nawróć do Jezusa Chrystusa, bo później będzie za późno.

     • Mówiąc o fanatykach miałem na myśli Pana (a Pan Jezusem nie jesteś!)… Nigdy się nie kryłem z tym kto mnie prowadzi i nie Panu to oceniac czy robię to wystarczająco zgodnie z jego wolą ponieważ mnie Pan nie zna. Mało tego! W bezczelny sposób insynuuje mi Pan swoje chore domnienie jak jakąś prawdę objawioną siląc się na sądy wbrew temu co powiedział Jezus – „nie sądźcie…”. Zmień Pan retorykę bo za dużo sobie Pan pozwalasz. Jesteś Pan klasycznym przykładem na to że katolicyzmowi szkodzą przede wszystkim katolicy. „Boże chroń mnie przed przyjaciółmi – przed wrogami obronię się sam” Pozdrawiam

 2. Dekryminalizacja homoseksualizmu,
  legalizacja aborcji,
  zwalczanie narodowców na stadionach,
  zwalczanie katolickiej IRA,
  wypromowanie ‚globalnego ocieplenia’,
  stworzenie systemu ekonomicznego sprzyjającego singlom i ateistom,
  zastąpienie starej lewicy marksistowskiej – nową, ze Szkoły Frankfurckiej.

  • IRA zwalczała za terroryzm raczej.
   co masz do singli? chcialbys bym placil na ciebie zapewne, i twoje rozpłody

  • Zlikwidowanie komunizmu w Europie środkowo-wschodniej, dzięki czemu towarzyszu Ziuk możecie bredzić te swoje pierdoły, wprowadziła wolny rynek w GB, dzięki czemu Labour Party została złamana jak również związki zawodowe, których działalność podwyższała koszty pracy i GB była niekonkurencyjna.

 3. Polacy ZAWDZIĘCZAJĄ Margaret Thatcher jej uczciwe WSTAWENICTWO w polskim
  interesie o czym NIKT nie pisze i NIE mówi, gdyż obecni „dziennikarze” nie znają faktów historycznych !!!!

  Przed samym ZJEDNOCZENIEM niemiec na końcu 1990 roku doszło do 4-ch spotkań
  na szczycie nazywanym „4 + 2” czyli 4-ch mocarstw okupujacych niemców: tzn.
  ZSRR, USA, Wielka Brytania, Francja + NRD i RFN, podczas których omówiono oraz
  ustalono WARUNKI na których „mocarstwa” dopuszczają zjednoczenie się Niemiec.

  Jednym z warunków było to że Niemcy MUSIELI przedstawić PROJEKT nowej konstytucji dla zjednoczonego państwa niemieckiego.

  W tym nowym PROJEKCIE nowej konstytucji dla zjednoczonych niemiec znalazł się REWIZJONISTYCZNY anty-polski zapis paragrafu nr 116, który z punktu mprawnego NIE UZNAJE obecnej granicy polsko-niemieckiej.

  Treśc tego aparagrafu ustala, że osoby urodzone po DACIE 8 maja 1945 roku
  ale w granicach III Rzeszy niemieckiej z dnia 3 stycznia 1933 roku jak chcą to
  też mogą się uznawać za NIEMCÓW. Jest to RÓWNOZNACZNE z NIE uznaniem zachodniej
  granicy polsko-niemieckiej na rzece Nysie Łużuckiej i rzece Odrze.

  Na baize tego „nowego prawa” z konstytucji niemieckiej paragrafu 116 wynika
  ni mniej ni wiecej to, że każdy polski obywatel, który mieszka na obecnym
  terytorium Polski w graniacach obecnego Panstwa Polskiego, które do 1939 roku
  było w posiadaniu III Rzeszy i jak dzisiaj taki polski obywatel czuje się mimo
  wszystko NIEMCEM to może wypełnić aplikację o przyznanie jemu też NIEMIECKIEGO
  obywatelstwa, złożyc tą aplikacje w Berlinie i otrzyma też obywatelstwo
  NIEMIECKIE mieszkając faktycznie na terenie Panstawa Polskiego.

  Własnie temu zapisowi paragrafu nr 116 PRZECIWATAWIŁA się Margaret Thatcher
  ówczesna premier Wielkiej Brytanii.

  Proszę się zastanowić jak by zareagowała Rosja, co by się działo, gdyby w
  polskiej Konstytucji zrobiono ZAPIS w postaci paragrafu, który by mówił, że
  OBECNIE osoby urodzone na obecnym terytorium Białurusi, Rosji czy Ukrainy,
  które BYŁY terytoriami II RP z granicami np. do 31 grudnia 1938 roku
  mieszkajace tam obecnie by mogły stara się o przyznanie im POLSKIEGO
  obywatelstwa w Warszawie, gdzie by im przyznawano polskie obywatelstwo !

  To by było prawie jednoznaczne z NIE UZNAWANIEM przez Panstwo Polskie
  obecnej granicy Polski z Białorusią, Rosją i Ukrainą, a zrabowane ziemie
  polskie przez Stalina uznawane OFICJALNIE jako polskie przez rzad Polski w
  Warszawie !!!!

  To znaczy jak by był konkretnie taki zapis w polskiej Konstytucji, który by
  mówił:

  „że kazdy obywatel, kto zamieszkuje na terenach II Rzeczpospolitej
  Polskiej w granicach z przed daty 31 grudnia 1938, ale urodzil sie po 8 maja
  1945 roku i jesli ta osoba czuje sie Polakiem to może też siebie uwazac za
  OBYWATELA POLSKIEGO i złożyć aplikacje o przyznanie Polskiego
  Obywatelstwa”.

  Temu zapisowi Pragrafowi 116 „nowej niemieckiej konstytucji” zdecydowanie
  PRZECIWSTAWIŁA się właśnie premier Wielkiej Brytani tzn. Maragaret Toucher na
  spotkaniu mocarstw światowych 4+2.

  Wtedy to Rosja i USA zaproponowały „DEMOKRATYCZNE głosowanie” 4-ch mocarstw
  – ZA takim tekstem paragrafu 116 głoswały rządy: USA, Rosji i Francji !!!

  Maragaret Toucher i Wielka Brytanie były PRZECIWKO temu zapisowi paragrafu
  116 „niemieckiej nowej konstytutcji” i on dalej JEST w niemieckiej konstytucji,
  co jest NIE UZNAWANIEM granicy polsko-niemieckiej na rzece Odrze i Nysie
  łużyckiej przez panswo niemieckie !!!!

  Margaret Toucher i rząd Wielkiej Brytanii uzasadniali, że NIE MOŻE być
  takiego prawa, które mówi, że ktoś MOŻE byc automatycznie obywatelem panstwa
  INNEGO w ktorym sie nie urodzil, bo to by bylo NIE UZNANIEM OBECNEJ granicy
  obecnej Polski przez Niemcy.

  Wtedy to Rosja i USA zaproponowały, aby dwa jeszcze parlamenty NRD i NRF
  zobowiązały się do zawarcia DODATKOWEGO układu z Polska, gdzie dwa parlamenty
  potwierdziły, że uznają tą obecną granice państwową pomiędzy Polska i Niemcami.

  Przedstawiciele tych dwóch parlametów państw niemieckich, które już NIE
  istnieją podpisały kontrakt z Polska 14 listopada 1990 roku, który faktycznie w
  obecnych warunkach z punktu widzenia prawa NIE jest ważny, bo NRD i RFN już nie
  istnieją, a to nowe państwo niemieckie NIE musi uznawac co tam sobie
  podpisywały NIE istniejące parlamenty byłych NRD i RFN !!!

  Niemcy uznali granice ustalone po drugiej wojnie światowej, ale do tego
  układu-zapisu JEDNAK DOŁĄCZONO załącznik stanowiący integralną część Traktatu
  tzw. listu-porozumienia ministra ówczesnego polskiego MSZ-u Krzysztofa
  Skubiszewskiego i ministra Hansa Dietricha Genschera.

  Punkt 5 listu mówi co następuje:

  “Obie Strony oświadczają zgodnie: niniejszy Traktat NIE zajmuje się sprawą obywatelstwa i sprawami majątkowymi”.

  W chwili OBECNEJ tzn. od końca lat 1990-ch rzady Polski i Niemiec RÓŻNIĄ się w INTERPRETACJI co owe zdanie OZNACZA.

  Strona polska uważa, że sprawy majątkowe zostały zamknięte układem
  poczdamskim.

  Niemcy stwierdzają, iż powyższy zapis jest równoznaczny z UZNANIEM przez Polskę,
  że sprawa ROZCZEŃ do niemieckich majątków pozostawionych w obecnych granicach
  Polski jest OTWARTA i wymaga uregulowania odrębnym układem lub traktatem.

  „Gdyby sprawa była zamknięta, takie zdanie nie znalazło by się w liście” – OŚWIADCZAJĄ dzisiaj Niemcy.

  Dlaczego Krzystof Skubiszewski zgodził się na SZKODLIWĄ i nie kożystną dla
  Polski treści punktu 5 listu-porozumienia Skubiszewski-Gensher ?

  W latach 2000-ch WYSZŁO na JAW że Krzysztof Skubiszewski ówczesny Minister polskiego MSZ-u został ZASZANTAŻOWANY przez służby specjalne niemiec, że oni POSIADAJĄ wszystkie informacje jego AGENTURALNEJ działności z SB z PRL-u, gdy działał na szkode wielu prominentów życia politycznego w ówczesnej Polsce oraz na rzecz sowieckiego KGB.

  Już w połowie lat 1990-tych było wiadomo, że w czasie PRL-u niemieckie i rosyjskie służby specjalne miały PŁATNYCH agentów w MSW, SB … itd., którzy na bieżąco KOPIOWALI akta w MSW i je przekazywali do Niemiec i Rosji.

  To znaczy te papiery, które są teraz w IPN i te które potem zostały wykradzione przez postkomunistów w czasie tzw. „transformacji ustrojowej” które też dotyczyły agenturalnej działności Boniego, Tuska, Komorowskiego, Leszka Millera, Wałęsy, Kwaśniewskiego, Kuronia, Michnika …. i wielu innych post-komunistów płatnych AGENTÓW, którzy byli i są dalej na piedestałach władzy centralnej w obecnej gówniano-mafijnej III RP do dzisiaj.

  Własnie pod tym SZANTAŻEM niemców K. Skubiszewski i inni szantażowani płatni
  AGENCI z Polski będacy na najwyższych stanowickach państwoej administracji III
  RP podpisywał niemcom WSZYSTKIE dokumenty NA SZKODĘ Polaków bez podskakiwania i bez gadania … obawiajac się, że ruscy lub niemcy ujawnia ich zdradzieckie działania na oczywistą SZKODĘ polskich obywateli.

  Własnie dlatego wszystkich agentów NALEŻY ujawnic zablokować i bez skrupułow odsunąć od władzy w Polsce, aby oni nie mogli być dalej decydentami dla Polski po pod NACISKIEM szantażu niemców, rosjan czy kogokolwiek NIE MOGLI podpisywać rzeczy z autentyczną SZKODĄ dla Polaków i Polski.

  Na czym polegał SZANATAŻ Skubiszewskiego – wyjaśnienie:
  Żyd z polskim obywatelstwem Skubiszewski Krzysztof (vel Szymon Schimel) był ministrem w okresie 13-IX-1989 do 25-X-1993 roku, tzn. w okresie zjednoczenia się Niemiec.

  W tym to czasie dokonano cały szereg SZKODLIWYCH , NIE kożystnych dla Polski zapisów prawnych przy udziale USA, ZSRR, Francji i Anglii, tylko dlatego że jakoś SZNTAŻOWANY minister kapuś żydo-komunistyczny ówczesnego MSZ-u czy inny musiał by ULEGŁY obawiając się utraty stołka oraz pieniędzy, więc taki flksdojcz zawsze się „nie dopatrzył” całego szerogu zapisów bardzo SZKODLIWYCH dla Polaków, które zostały
  „uzgodnione” miedzy za-żydzonym rzadem III RP i rządem niemieckim, który SZANTAŻOWAŁ żydo-komucha kapusia UB-ka Krzysztofa Skubiszewskiego (vel Szymon
  Schimel) że ujawni jego agenturalnośc z KGB i NRD-wskim wyawiadem STASI działajacych na szkodę Narodu Polskiego i instytucji Panstwa Polskiego w czasach PRL-u.

  Bezpaństwowiec Radek Sikorski, obecny minister MSZ-u, który uciekł z Polski do Anglii i na WŁASNE życzenie zrzekł się polskiego obywatelstwa w 1981 roku NICZYM się nie różni od żyda Krzysztofa Skubiszewskiego, który działał na SZKODĘ Polaków !!!

  • Świetny kawałek historii… Pozwoli Pani że go wykorzystam? Pozdrawiam

 4. Oczywiście, że zasługuje. Tylko komunistom i lewakom jest ona nie w smak, gdyż jak Pinochet dała im solidnego kopa.

 5. Jak pisze David Icke, Thatcher była kolejną Rothschildowską kukłą. – I rzeczywiście niemal pod każdym względem, może za wyjątkiem, że kompletnie nie chciała zjednoczenia Niemiec.

  Jak widać nic w tym względzie nie zrobiła, bo Rothschild był przeciw.

  — I oto mamy znów demoniczne Niemcy i ich nadzorców synów szatana, fake-żydów (sztucznych, bez genów semickich) na każdym kroku wykańczających Polskę, jak za Bermana, kiedy 100% najważniejszych stanowisk w Polsce było obsadzonych przez fake-żydo-komunistów wytrenowanych przez służby Rothschilda – Stalina i także Hitlera. To oni po II WSw więzili tysiące żołnierzy Ak w Oświęcimiu, lub wysyłali ich na Syberię, nawet do 1968. Ojciec Hitlera był nieślubnym dzieckiem Rothschilda. Cały holocaust był „false operation flag” (skrytą prowokacją), gdzie Niemcy i fake-żydzi mordowali żydów aby w opinii publicznej świata zatrzeć komunizm w Rosji w której wymordowali ponad 100 milionów chrześcijan: Rosjan, Polaków i Ukrainców głównie.

  W armii Hitlera służyło ponad 150 tys fake-żydów. Istniała policja żydowska, która wsadzała żydów do obozów koncentracyjnych. Według ex. prezydenta Gorbaczowa wymordowali tylko 74tys żydów, a międzynarodowa propaganda żydowska podniosła tę liczbę do 6 milionów i tak fake-żydzi (bez genów semickich) celebrują to oszustwo na całym świecie.
  Niemcy w raz żydami w Niemczech i żydzi komunisci wraz Rosjanami w ZSRR wymordowali ponad 12 milionów Polaków. Kiedy Kaczyński wspomniał, że Polsce ubyło 12 milionów Polaków w czasie II WSw. na forum UE , natychmiast dostał wyrok śmierci od Rothschilda -Mossadu. Zlecenie wykonała agentura Tuska-Komora i Putina. – I mamy największą tragedię świata – zamach, jaki się kiedykolwiek zdarzył na elitach rządzącyh w jakimkolwiek państwie – w Smoleńsku. Tylko ci fake-żydzi Rothschilda są do tego zdolni, jak to wykazali od stuleci. Przerażająca jest ogromna liczba osób w Polsce pracująca dla tych międzynarodowych kryminalistów. – Swiat Orwella w Polsce jest rzeczywistością.

Comments are closed.