Wipler: „Politykę gospodarczą PIS kształtuje człowiek robiący to samo dla Palikota”

REKLAMA

„Nie pasowało mi to, że politykę gospodarczą PiS kształtuje człowiek robiący to samo dla Palikota!” – stwierdził Przemysław Wipler w odpowiedzi na zaczepkę jednego z użytkowników portalu Twitter! Według byłego już polityka PiS w partii Kaczyńskiego prawnika / ekonomistę, z którym tak bardzo liczy się Kaczyński jest p. prof. Witold Modzelewski. Zasłynął on m.in. fuchą doradcy Andrzeja Leppera! Pan profesor miał m.in. kompleksowo opracować ś.p. liderowi Samoobrony stanowisko partii w sprawie podatków. Współpracą z Honorowym Przewodniczącym Krajowej Izby Doradców Podatkowych chwalił się także lider Ruchu swojego imienia. Jeszcze w 2012 roku, przed kongresem partii zwołanym na 1 maja w Warszawie, Palikot zapewniał, że projekty przygotowywane we współpracy z profesorem Modzelewskim „mogą przynieść polskiej gospodarce 70 miliardów złotych w ciągu czterech lat”.

Jarosław Kaczyński miał zlecić ojcu chrzestnemu systemu podatkowego III RP m.in. przygotowanie PIS-owskiej reformy podatków dochodowych. We wrześniu minionego roku Jarosław Kaczyński reklamował w „Rzeczpospolitej” plan gospodarczego podźwignięcia Polski z kolan zapowiedzą „wprowadzenie podatków obrotowych dla banków i wielkich sieci sklepów” oraz konieczności rozszerzenia obowiązku „rejestracji podatkowej na wszystkie podmioty, prowadzące w Polsce działalność gospodarczą”.

REKLAMA

Jak ironicznie skomentował projekt ustawy o podatku dochodowym jeden z użytkowników portalu wykop.pl (tutaj) propozycje Modzelewskiego „ze swoimi siedemnastoma różnymi stawkami podatku (vide: rozdział 23), byłyby zrozumiałe tylko dla doradców podatkowych, którzy dzięki niej mieliby pracy na lata…” (projekt dostępny tutaj)

W latach 1992-1996 prof. Modzelewski był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego. Jak czytamy na stronie związanego z profesorem Instytutu Studiów Podatkowych za jego kadencji „m.in. wprowadzono podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, banderolowanie wyrobów akcyzowych, ulgi inwestycyjne w podatkach dochodowych, przepisy o identyfikacji podatników (NIP)”

REKLAMA