Niepoprawna politycznie historia II wojny światowej

REKLAMA

Po lekturze książki Clive’a Pontinga trudno nam nadal myśleć o II wojnie światowej jak o „słusznej wojnie” – zmitologizowanej walce dobra ze złem, w której zwyciężyło dobro.

Szczególnie, jeśli spojrzymy na długą listę katastrofalnych błędów oraz aktów niesłychanego okrucieństwa, których dopuścili się przywódcy polityczni i wojskowi wszystkich stron konfliktu. W swojej dziewiątej już książce brytyjski historyk Clive Ponting (Uniwersytet Swansea w Walii, autor m.in. książki „A Green History of the World”) przedstawia własną, oryginalną interpretację kluczowych zagadnień dotyczących II wojny światowej.

REKLAMA

Książka Pontinga to jednak nie kolejne opracowanie z historii wojskowości. „Armageddon..” to obszerna i rzetelna analiza kluczowych problemów, z którymi przyszło się zmierzyć wszystkim stronom konfliktu (oraz państwom neutralnym).

Autor nie prezentuje tu sylwetek konkretnych postaci, nie omawia przebiegu walk i nie dostarcza szczegółowych danych liczbowych. Zamiast tego rzetelnie omawia zagadnienia takie jak: udział ludności cywilnej, rola państw neutralnych, technologie, całościowe strategie oraz skutki okupacji i wyzwolenia poszczególnych państw.

Ponting dostarcza całej masy dowodów na poparcie tezy, iż II wojna światowa była „prawdopodobnie najbardziej brutalną wojną czasów współczesnych”. Apogeum okrucieństwa osiągnięto, co niejednokrotnie podkreśla autor, na froncie wschodnim podczas nieprawdopodobnie krwawej inwazji Niemiec na Związek Radziecki oraz późniejszego kontrataku sił rosyjskich.

Ponting przedstawia także mocne dowody na to, że przewaga ekonomiczna aliantów była kluczem do pokonania w wojnie zarówno Niemiec, jak i Japonii. Ponadto autor prezentuje w książce szereg nowych, nie zawsze zgodnych z ogólnie przyjętą interpretacją poglądów. Twierdzi m.in. że fatalny w skutkach atak Hitlera na Rosję był w gruncie rzeczy „głęboko logiczny”, postęp technologiczny nie miał tak doniosłego, jak się powszechnie sądzi, wpływu na wynik wojny, a zdecydowana większość ludności w krajach okupowanych przez Niemcy i Japonię nie była ani za kolaboracją, ani za oporem przeciwko wrogowi.

Według Pontinga zdecydowanie przecenia się znaczenie ruchu oporu przeciwko Niemcom. W końcu autor obala również mit o wyzwoleniu – zauważa, że w rzeczywistości dla wielu krajów Europy Wschodniej oraz Azji wcale nie oznaczało ono upragnionej wolności. Ponting proponuje inne spojrzenie na II wojnę światową, którą dzięki jego książce możemy ujrzeć w całkiem nowej, nieromantycznej i zdemitologizowanej odsłonie.

Armageddon – Niepoprawna politycznie historia II wojny światowej – Clive Ponting, Fijorr Publishing, Warszawa 2013.
Stron 424, format A5, okładka miękka

Można kupić w naszej księgarni TUTAJ

REKLAMA