„Myśl pozytywnie” czyli samorządowy system nagród dla mieszkańców przestrzegających przepisów

REKLAMA

Władze włoskich miast i gmin postanowiły nagradzać mieszkańców, którzy segregują śmiecie, żądają w kasach rachunku fiskalnego i wykazują się innymi podobnymi postawami społecznymi. Uznano, że nagradzanie tych, którzy szanują przepisy, jest skuteczniejsze niż mandaty za ich nieprzestrzeganie. Nagrody to np. rowery za segregację śmieci lub udowodnienie, że drogę do szkoły lub pracy pokonuje się na piechotę.

Przewidziano też karnety zniżkowe do klubów fitness lub karty na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Nową taktykę media nazywają „Myśl pozytywnie”.

REKLAMA

I tak np. Neapolitańczycy regularnie wywiązujący się z gminnych zobowiązań podatkowych są uprawnieni do zniżek przy zakupie motoryzacyjnych polis ubezpieczeniowych. Również w okolicach Neapolu, w miasteczku Acerra, gdzie istnieje poważny problem z wywozem śmieci, ci, którzy je segregują, mogą liczyć na takie podarunki jak produkty spożywcze, sprzęt AGD i proszek do prania. Właściciele barów w Mediolanie otrzymują w prezencie stare ryciny w zamian za rezygnację z instalowania w swych lokalach automatów do gry!

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

REKLAMA